Ikke alle festivalgæster synes, det er superfedt at stå stakket som sild i en tønde oppe foran Store Scene eller sidde i camping- og strandstole-området, lige bag stå-området, hvor det kan være svært at se noget for de stående og dansende.
Derfor afprøvede Vig Festival sidste sommer en ny, højt placeret sidde-tribune nede bag publikumsområdet ved Store Scene, og den blev så efterspurgt af festivalgæster, at festivalen til sommer udvider med en sidde-tribune nummer to på den anden side af lydtårnet.
- Vi lavede en brugerundersøgelse og kunne konstatere, at folk var ret utilfredse med, at der ikke var tribune-pladser nok sidste år; at vi kun havde sat en tribune op og ikke to. Så nu lytter vi til, hvad folk ønsker, og sætter to tribuner op nede bag området foran Store Scene - en tribune på hver side af lydteltet, siger festivalformand Gustav Møller til dagbladet Nordvestnyt.
Festivalgæsterne sikrer sig pladser på tribunerne efter først til mølle-princippet. Hver af tribunerne rummer pladser til 200 festivalgæster.
Selvom tribunerne placeres langt tilbage på pladsen foran Store Scene er der på grund af højden fin udsigt til, hvad der foregår oppe på scenen.
Også storebror Roskilde Festival har tribune-pladser til publikum.