Meningerne om vejchikaner er delte

Da cykelløbet Postnord Danmark Rundt besøgte Kalundborg i september, var et af de mest synlige tegn på besøget, som cykelløbet efterlod sig, fjernelsen af chikanerne på Lundevej, Hærvigsgade og Vestre Havnevej.

Efterfølgende er Kalundborg Kommune blevet kontaktet af flere lokale beboere, som ønsker en hurtig genetablering af fartdæmpningen i området. Samtidig har kommunen imidlertid også fået flere henvendelser fra andre borgere, der kritiserer de fjernede chikaners udformning og den megen trafik i kvarteret.

Chikanerne angav ikke, hvilken bilist der havde forkørselsret, hvorfor den, som kørte mest frisk, kom først igennem.

På torsdagens møde i teknik- og miljøudvalget skal man drøfte, hvad der videre skal ske i kvarteret.

- Der er blandt borgerne meget delte holdninger til fartdæmpende foranstaltninger som bump og chikaner. En del borgere i Rosengade har gjort opmærksom på, at de foretrækker bump på Havnevejen frem for chikaner for at give mere plads til parkering, mens en borger på Lundevej ikke ønsker bump på grund af risiko for støjgener, lyder det i oplægget til udvalgsmedlemmerne.

Uanset hvad udvalget beslutter, så anbefaler administrationen dog, at man i første omgang kun vælger midlertidige løsninger, da Kalundborg Forsyning muligvis skal renovere fjernvarme og kloak på strækningen i 2018 og 2019.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...