Datacon har 30 års jubilæum

Det startede med et ERP-system i 1987, og det er i høj grad stadig her, Allerød-virksomheden Datacon nu 30 år efter gør sig gældende. I en dugfrisk TOP 100-analyse fra Computerworld fra 14. september 2017 lander Datacon blandt de tyve bedste i Danmark, når det kommer til at levere og tjene penge på effektive administrationssystemer.

'Ønsker man at gøre sig gældende i dette marked, kræver det konstant opgradering, tilpasning og udvikling. Og det er i sin grundsubstans, det Datacon kan. Igennem de 30 år har Datacon kunne tælle prominente kundenavne som Brøndby IF, BoConcept, Kilroy Travels, Børnefonden, HK, Saxo Bank, fitness dk, fakta, TV2, Matas, Rema 1000 og ikke mindst KNI (tidligere Den Kongelige Grønlandske Handel) som loyal kunde igennem cirka 25 år,' skriver virksomheden i en pressemeddelelse.

"Vi var nystartet," husker direktør og grundlægger Jan Misser og fortsætter:

"Og vi vinder et kæmpeprojekt i Grønland, foran mange andre. Den anden gang vi oplevede det, var da vi i 2015 vandt udbuddet på it-platform for Flight Centre Travel Group i Australien, en af verdens største rejsekæder."

Datacon har formået at balancere de tre årtiers samfundsmæssige rutsjeture ved hjælp af et dedikeret forretningstalent, stærke it-faglige kompetencer og tæft for købmandsskab i forbindelse med opkøb og fusioner. Ad den vej er det lykkedes de to ejere og direktører, Jan Misser og Kenn Buhl, både at holde virksomheden på egne hænder og skabe positivt overskud hvert eneste år, fremgår det af pressemeddelelsen.

Udviklingen er således foregået støt og roligt i it-virksomheden, der i dag beskæftiger ca. 100 medarbejdere og i 2016 omsatte for ca. 280 mio. kr.

"Vi har lagt sten for sten. Sat tæring efter næring," siger Jan Misser og Kenn Buhl.

De understreger, at det er en enkel og jordnær tilgang, der har resulteret i en sund forretning. Ikke mange it-virksomheder kan fremvise positive regnskaber for 30. år i streg. Sten for sten er det lykkedes at bygge et solidt og overbevisende it-hus, der måske ikke er en skyskraber, men et hus, der står på gode 25 mio. kroner i egenkapital og ligger i top 20, når det handler om at servicere kunder inden for it-branchen og tjene penge på sit kerneprodukt, påpeger de.

Datacon er etableret 1. oktober 1987 af de to direktører, Jan Misser og Kenn Buhl, som ejer og driver it-virksomheden. Forretningsidéen blev født - et nyt og moderne ERP-system, de døbte det DC4. Det blev med succes blandt andet anvendt af detailkæden fakta, Rema 1000 og Matas. I dag har Microsoft Dynamics taget over, og Datacons forretning omfatter nu også it-infrastruktur, hosting og konsulentydelser. Begge direktører agter at fortsætte deres virke i it-virksomheden og har ingen planer om at stoppe karrieren efter de første 30 år. It-virksomheden beskæftiger i dag ca. 100 medarbejdere fra hhv. hovedsædet i Allerød og kontoret i Aarhus.Datacon har den højeste kreditvurdering: AAA. (Under syv procent af alle virksomheder i it-branchen i Danmark har denne rating).Datacon har igennem årene løbende opkøbt virksomheder, som blandt andet: 2016: Fusionering med hosting-virksomheden, Stability2012: Opkøb af ERP-huset, Attentive2008: Opkøb af it-infrastruktur-leverandøren, Kerfi2002: Opkøb af storage-virksomheden, Data Visual1990: Opkøb af EDI-integrationsvirksomheden, QDSDatacon har vundet et utal af priser, heriblandt:2016: Årets netværkspartner 2016 hos HPE (Hewlett Packard Enterprise)2014: Årets HP partner i Vesteuropa for 20142010: Årets Dynamics AX partner 2010 hos MicrosoftDatacon kan bryste sig af partnerstatus såsom:Microsoft Gold PartnerHewlett Packard Enterprise Platinum Partner - som kun 1 ud af 2 i DanmarkLenovo Gold Partner

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...