Slikbutikken Candy Palace i midten af Næstved er totalt udbrændt. Branden opstod natten til tirsdag.
- Vi får en anmeldelse klokken 3.40. Både vi og brandfolkene er hurtig til stede. Ilden havde godt fat i forretningen på Hjultorv, men det lykkedes ret hurtigt brandfolkene at få ilden under kontrol, oplyser vagtchefen ved Sydsjælland og Lolland-Falsters Politi.
Politiet valgte at spærre et område af ved den brændende slikforretning. En overgang var der fare for, at ilden ville sprede sig til førstesalen, men det lykkedes redningsmandskabet at begrænse ilden til stueetagen. Ifølge politiet er der ingen boliger i nærheden af slikforretningen, så ingen mennesker var i fare ved branden.
Politiet har mistanke om, at branden kan være påsat og hører derfor gerne fra vidner, der kan have hørt eller set noget i tiden op til branden. Politiet kan træffes på telefon 114.
