Det er smart at træne hjernen

Ligesom musklerne bliver slappe, hvis du ikke bevæger dig regelmæssigt, så mister hjernen også langsomt sin styrke, hvis den ikke bliver stimuleret. For at holde hjernen i topform skal den løbende have nye udfordringer, der kræver koncentration og fokus.

Det er baggrunden for DGI's koncept Smart Training, der tilbydes i Ganløse Gymnastik hver onsdag klokken 13-14 fra onsdag den 25. oktober.

»Smart Training har som formål at forbedre hjernens kapacitet og gøre den hurtigere, skarpere og mere fleksibel. Træningsformen styrker blandt andet hukommelsen, balancen, koncentrations- og koordinationsevnen. Smart Training er med andre ord fitness for hjernen. Træningen består af fysiske øvelser, aktiviteter og lege, der både udfordrer din motorik, dine sanser og din logik og derfor kræver din fulde koncentration. Øvelserne er ikke fysisk krævende og det er kun din hjerne, der kommer på hårdt arbejde.«, står der i en pressemeddelelse om konceptet, som Trine Stengade fra Ganløse Gymnastik har været på DGI's uddannelse i.

- I princippet er det til alle, for alle kan være med og have gavn af det, men når vi lægger det i dagtimerne, er det primært møntet på de ældre. Men der er også set effekt hos både stressede og folk med hjernerystelser, fortæller hun til Frederiksborg Amts Avis.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...