Debat: Tillykke med de 101 år til Roskilde Idrætspark

Der er langt mellem fodboldbane og tilskuertribune i Idrætsparken i Rådmandshaven. (Foto: Jan Partoft)

Der er langt mellem fodboldbane og tilskuertribune i Idrætsparken i Rådmandshaven. (Foto: Jan Partoft)

Ja der er ikke sket meget de seneste 101 år, jo en ny tribune i 1995, men ellers intet.

Der er af og til nogle små pip i avisen, hvor fornyelig Leif Skov mente, at det Roskilde havde brug for, var et multistadion med atletik og løbebane, det duer ikke og Jorun Bech mente, at vi skulle have et parklignende område som i Holbæk.

Jeg har været der og de har ikke noget stadion mere, de har en græsplæne og kommer aldrig til at spille i superliga eller 1. division der, det vil DBU aldrig give lov til af sikkerhedsmæssige grunde.

Leif Skov vil have FC Roskilde og RB06 til Darup, han har åbenbart glemt den store fiasko det var i 1976 og i årene frem og en kæmpe fiasko for det siddende byråd. De eneste man kunne lokke derud, var firmaidrætten.

Nej det Roskilde har brug er et fodboldstadion som er bynært og ikke et ude på en vindblæst mark, hvor det blæser en pelikan det halve af året, hvor ingen gider at være og vi skal heller ikke have et stadion med løbebane om der bliver jo alt for langt ind til fodboldbanen for publikum. Der er cirka 22 meter fra tribune til banen i dag, da der ligger en gammel løbebane som er dækket til, det giver en dårlig oplevelse for publikum så banen bør flyttes cirka 15 til 16 meter mod tribunen, det er normalt at på de nye stadioner er der cirka 6 til 8 meter fra publikum til banen

Og alle byer på Rosk størrelse har nedlagt deres løbebaner, der mangler kun Aarhus, men det er på tegnebrættet, da de ikke kan fordrage den store afstand der er til banen.

Det Roskilde har brug for er et renoveret eller et nyt stadion husk at rykke banen. Tag til Haderslev og se. Det er gjort godt der og husk at lukke station i hjørnerne, det skaffer læ. Ifølge DBU skal der være 6.500 tilskuerpladser og ikke lavere tal som har været publiceret i lokalpressen vi skal jo ikke lave en Helsingør.

Jen kan også forslå, at vores sportsminister hr Hallager og vores borgmester kigger til Køge, de har fået et nyt stadion.

Til Leif Skov: Du skriver om Domkirken-Risø-Festivalen-Vikingeskibe-RUC-Musicon, ja gode ting, men vi lokale render altså ikke der hver 14 dag, men det er der 700 -til 1000 der gør igennem 8,5 måned af året for at se fodbold i Roskilde.

Til slut må jeg bare sige at ingen gentager ingen by i DK på 57.000 indbyggere har så ringe et stadion, og et spørgsmål til vores udmærkede borgmester: Hvor skal FC Roskilde spille når/hvis de rykker op i 1 division? De kan ikke spille i Roskilde Kommune, da vi ikke har bane med varme, svar udbedes.

Rene Kongsø Jensen

Gyvelvej 51

Roskilde.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...