Siden sidste år har et svanepar holdt til ved Kimmerslev Sø i Borup, og også i år har de ællinger i reden.
Det har i sagens natur ført til, at især hansvanen har meget aggressiv, hvis nogen kom for tæt på reden, der samtidig ligger tæt på en cykelsti, som mange af områdets børn bruger.
Om det har noget med sagen at gøre, vides ikke, men en eller flere ukendte gerningsmænd har i hvert fald skamskåret den store svane, så det yderste af dens vinger er klippet af.
- Det er gjort så voldsomt, så dens knogler også er klippet over, og det betyder, at den aldrig kommer til at flyve igen, forklarer Knud Dybvad Frandsen fra Borup Kajak Klub.
Han kommer næsten dagligt på søen, hvor han ofte møder svanerne, og derfor opdagede han, at den store han er blevet mishandlet.
Dyrenes Beskyttelse har været tilkaldt, men man vil foreløbig - af hensyn til ællingerne - vente med at beslutte, om den skamskårede svane skal aflives.
Læs mere i DAGBLADET Køge