En udvidelse på 1. sal har givet plads til lounge for rygere og konskvent røgfrit miljø i cafe og restaurant på Strandlyst på Vig Lyng.
- Det har været en stor mundfuld, men jeg er rigtig glad for resultatet. Det kan både ses og lugtes, siger Ole Lind, der er indehaver af Cafe og Restaurant Strandlyst på Lyngen.
Han har brugt mange uger på dels af give hele det store restaurations- og cafeområde en opfriskning i form af ny maling overalt, dels at bygge en ny, stor ryger-lounge på 1. salen. Alt sammen på grund af røg.
- Lovgivningen er klar nok, men ikke alle har lige haft i tankerne, at der ikke må ryges indendøre i cafeområdet og lokalerne her - selv om det også skal siges, at mange rygere hensynsfuldt har gået udendøre for at ryge. Lugten af røg hang også i interiøret, måske mest i billardrummet, men nu er det slut, fortæller Ole Lind og snuser kraftigt ind...
Han har sørget for, at rygerne får gode vilkår i den nyindrettede ryger-lounge på 1. salen. Der er opgang direkte fra cafeområdet, og sidder man først deroppe, er loftet blevet hævet, så man i loungen både har lys og luft og fin udsigt over cafeen.
Desuden er der installeret avanceret elektronik, der sørger for både effektiv udluftning, at røgen ikke kan »sive« nedenunder, og at lugten af røg fjernes helt.
Ole Lind har indrettet loungen i bedste western-stil og placeret en venlig karikatur-figur af den store westernfilmhelt John Wayne.