Danske turister har givet fyldte hotelsenge i Roskilde

Tour de France er noget af det, der ifølge Destination Fjordlandet kan have givet flere overnatninger i Roskilde.

Tour de France er noget af det, der ifølge Destination Fjordlandet kan have givet flere overnatninger i Roskilde.

De udenlandske turister er endnu ikke vendt tilbage i samme stil som før coronaen, men alligevel har de lokale overnatningssteder haft et endnu bedre år end i 2019.

Det viser tal fra Destination Fjordlandet, der er turistorganisation for Roskilde, Lejre og Frederikssund.

444.454 overnatninger blev det i alt til i løbet af de første 11 måneder af 2022, mens december ikke er opgjort endnu. I 2019 var tallet omkring 400.000, men det er ikke præcist angivet af Fjordlandet.

Fremgangen er båret af danske gæster, der står for 78 procent af overnatningerne.Det mærker de på overnatningsstederne i Roskilde, hvor der er blevet solgt over 200.000 overnatninger i 2022.

- Vi får ikke så mange udlændinge som i 2019, til gengæld har danskerne i vid udstrækning opvejet det, siger Jens Müller, forpagter af Roskilde Vandrerhjem, der har haft et år på niveau med 2019 trods en omfattende vandskade, som har begrænset kapaciteten de seneste fire måneder.

På Comwell i Himmelev er det især selskaber og konferencer, der har gjort 2022 til et virkelig godt år.

- Turisterne er også med, men før i tiden havde vi mange kinesere, og dem ser vi ikke så mange af. Så har vi heldigvis fået mange købedygtige turister fra både Danmark, Norge og Tyskland, og i det hele taget er overnatningerne i fremgang, siger hoteldirektør Annette Gottlieb.

Tidligere har lokale attraktioner som Vikingeskibsmuseet og Roskilde Domkirke også præsenteret fine besøgstal for 2022, dog uden at overgå 2019.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...