Grundlagde Bahne: Slagelse-iværksætter død

En af Slagelses kendteste forretningsfolk, Jørgen Bahne Sørensen, Slotsalleen, er død. Han blev 81 år.

Jørgen Bahne Sørensen blev født på Askovgård i Askov. Han blev uddannet som isenkræmmer i Vejen, derefter tjente han som soldat i marinen.

Efter endt tjenestetid flyttede han til København for at tage Højere Handelseksamen på Niels Brock. Inden han blev selvstændig, var han i en årrække konsulent i Danmarks Isenkramforening.

Jørgen Bahne Sørensen åbnede tilbage i 1965 den første Bahne-butik i Nyport, nu Galleriet, sammen med sin hustru Ellen. Der var tale om en efter den tids forhold ualmindelig butik, hvor filosofien var, at der skulle være plads til at »gå tur hos Bahne« og kigge på brugskunst, køkkenudstyr med mere, uden at man absolut behøvede at købe noget.

Bahne Sørensen var også først med selv at importere sine varer og etablerede en stor engrosafdeling i Vejle.

Konceptet har vist sig langtidsholdbar, idet den lille Slagelse-butik i dag er vokset til en langsdækkende kæde med i alt 20 butikker med en gennemsnits-størrelse på over 1000 kvadratmeter og en netbutik.

Der er omkring 500 ansatte - heraf de 25 i Slagelse.

Kæden drives i dag videre af sønnen Jacob, der er administrerende direktør, sønnen Troels, der er økonomidirektør, samt Jacobs kone, Helle Bahne, der er leder af modeafdelingen.

Udover at passe sin forretning fik Jørgen Bahne Sørensen også tid til at engagere sig lokalt. Han var i en periode formand for den nu hedengangne Slagelse Sparekasse og formand for lokalafdelingen af Dansk Arbejdsgiverforening. Desuden var han i en årrække med i Rotary.

Jørgen Bahne Sørensen fik i juli konstateret kræft, og for en måned siden blev han indlagt på hospice i Dianalund.

Her sov han stille ind 27. februar, oplyser Jacob Bahne.

Udover fru Ellen og sønnerne efterlader han sig børnebørn og et enkelt oldebarn.

Bisættelsen finder sted i dag 4. marts klokken 13 fra Sct. Mikkels Kirke.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...