Menighedsrådet i Brøndbyøster har længe haft et ønske om, at kirken skal åbnes endnu mere. Det ønske er nu blevet til virkelighed. Hver mandag fra klokken 14 til 16 er dørene åbne for mennesker, der gerne vil sidde i kirkerummet for en stund, eller som vil tænde et lys for en, de holder af. Kirkerummet er fyldt med musik, og de frivillige byder på en kop kaffe eller en samtale.
- Kirkerummet kan byde på ro og fred. Man føler sig næsten omfavnet af kirken, når man kommer ind i den. Den er lille og intim, og det er helt særligt. Mange mennesker har brug for at sidde alene med deres tanker og dvæle ved livet – og kirkerummet kan være et godt sted at gøre det, siger Karin Vorgod, der er en af de frivillige.
Men man kan også besøge kirkerummet for den historiske interesse.
- Selve middelalderkirkerne er jo meget interessante. Men Danmarks kirker er generelt meget forskellige, og vi håber, folk vil lægge mærke til det, siger Svend Andersen, der også er frivillig.
Svend og Karin besøger selv kirker, når de er på ture omkring i Danmark og i udlandet – hvis dørene altså er åbne, når de kommer:
- Det er også derfor vi vil være med til at holde kirken åben i Brøndbyøster – andre mennesker skal have samme mulighed for at se smukke kirker, påpeger Karin.