Pantstation er populær

Folk i Høje-Taastrup og omegn har for alvor taget pantstationen til sig. Mere end 60.000 tomme flasker og dåser bliver der nu i snit afleveret om ugen, hvilket er tre gange så meget, som i starten.

»Vi kan se, at der er klart flest, der afleverer deres pantsække i weekenden. Det tyder på, at borgerne afleverer deres pantsække, når de alligevel er på genbrugsstationen med haveaffald og småt brændbart,« siger Lars Krejberg Petersen, der er administrerende direktør i Dansk Retursystem.

Det er Dansk Retursystem, der driver pantstationen, der ligger på genbrugsstationen på Lervangen 1-3.

»Vi ved, at hver eneste flaske og dåse, der bliver genanvendt, er en stor gevinst for miljøet. Så det er glædeligt, at pantstationens forbrugervenlige koncept har vundet gehør i Høje-Taastrup og omegn,« siger Lars Krejberg Petersen.

Han refererer til, at en tom dåse kan smeltes om og bruges til at lave næsten en ny dåse, hvilket kræver 95 procent mindre energi, end når man fremstiller en dåse af nye råstoffer.

Pantstationskonceptet bliver dog ikke udbygget til resten af landet, da det har vist sig ikke at være rentabelt. Men de 12 pantstationer, der kan modtage pantsække, bibeholdes. Pantstationen i Høje-Taastrup har åbent alle dage klokken 10-18. Selvom pantstationen er ubemandet, kan man altid få hjælp ved at trykke på en hjemmeknap og dermed etablere direkte kontakt til Dansk Retursystem.

Det særlige ved pantstationerne er, at man på under et minut kan aflevere op til 90 tomme dåser og flasker på én gang i en særlig pantsæk uden at få fedtede fingre. Pantstationerne er et supplement til flaskeautomaterne.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...