Der vil være god samfundsøkonomi i at etablere en kombiterminal i Køge, så den er klar, når Femern-forbindelsen er færdigetableret. Det viser en ny samfundsøkonomisk analyse, som Københavns Speditørforening har udarbejdet, skriver DAGBLADET Køge.
Analysen viser, at Danmark risikerer blot at blive et gennemkørselsland, hvis ikke man etablerer omladningsfacilitet mellem lastbil og jernbane med en korrekt placering på Sjælland. Placerer man en sådan kombiterminal ved Køge, kan man også udnytte, at man kan omlæsse til godstransport på havet via Køge Havn.
Hvis Danmark ikke etablerer en international kombitermial ved Køge, forventer Københavns Speditørforening, at jernbanegodset vil blive omlæsset til lastbiler på kombiterminaler i Nordtyskland og Sydsverige og kørt til København. Det vil være forbundet med en negativ samfundsøkonomi for Danmark. Den samfundsøkonomiske analyse viser, at dette vil være forbundet med en negativ nettonutidsværdi på mellem 6 og 12 mia. kr.
Københavns Speditørforening, der er en lokalforening under Danske Speditører, har bestilt analysen, der er udarbejdet af konsulentvirksomhederne Realise ApS og Sweco A/S.
- En ny effektiv og konkurrencedygtig kombiterminal med den rigtige beliggenhed på den nye godsbanekorridor mellem Ringsted og København over Køge er afgørende for, om danske virksomheder og dermed Danmark kan drage maksimal fordel af den kommende faste forbindelse under Femern Bælt. Det handler både om, at tilgængeligheden med tog og lastbil skal være optimal samt at effektiviteten og prisniveauet for benyttelse af kombiterminalen skal være attraktiv. Endvidere ser vi fra Københavns Speditørforening gode perspektiver i nærheden til Køge Havn, der betyder, at vi har jernbane, vej og søvej inden for kort afstand, hvilket kan give nogle transport- og logistikmæssige fordele, der ikke skal undervurderes, siger formand for Københavns Speditørforening, Ole Meisler.
Administrerende direktør hos Femern Bælt Development, Stig Rømer Winther, opfordrer til, at man skrider til politisk handling nu.
- Det er af stor vigtighed, at Danmark ikke blot bliver et transitområde for de mange godstog, der kommer til at køre gennem Femern-forbindelsen på deres vej fra syd til nord og omvendt. Gør vi ingenting, bliver vi hægtet af. Derfor er det helt oplagt at starte den politiske proces nu, siger Stig Rømer Winther.
Ifølge Københavns Speditørforening vil det koste knap en milliard kroner at anlægge en kombiterminal. Det vil være en investering, hvor muligheden for gevinst er betydeligt højere end omkostningerne.
