Julemærkehjem belønnet for god arkitektur

Haraldsborgs forvandling til Julemærkehjemmet Liljeborg med en istandsættelse af den gamle hovedbygning og en helt ny cirkelformet bygning er blevet positivt bemærket hos Foreningen for Bygnings og Landskabskultur i Roskilde.

Istandsættelse og nybygning er blevet præmieret af foreningen. Formanden Bent Oslev begrundede foreningens valg med:

- Liljeborg præmieres for en enestående transformation fra plejehjem til julemærkehjem, sagde han.

- De gamle bygninger er restaureret og nye bygninger tilføjet. Alt sammen i en helt usædvanlig høj kvalitet, både arkitektonisk og håndværksmæssigt.

Plaketten, som ny pryder Julemærkehjemmet Liljeborg, blev afsløret af formanden for Plan- og Teknikudvalget Tomas Breddam.

Alle børnene på Julemærkehjemmet deltog i afsløringen, lige som Winnie Liljeborg og julemærkefondens bestyrelse og direktion var med.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...