Alt for mange unge i Sydsjælland er hverken i gang med en ungdomsuddannelse eller i job. Skal der laves om på det, kræver det en fælles indsats.
Statsminister Mette Frederiksen satte i sin nytårstale fokus på de mange unge, som har det svært eller ikke er i gang med uddannelse eller arbejde. Hun talte om de knap 45.000 unge, der ikke har noget at stå op til om morgenen. Og hun sagde direkte:
- Vi har brug for jer. I den nye regering har vi valgt at lade jer, der har det sværest, være vores vigtigste opgave.
De går i gang
Og den opgave går nu i gang i Næstved og område i et nyt landsdækkende initiativ, LederAlliancen, som sparkes i gang onsdag 25. januar kl. 16-18.30 i Næstved i Gl Ridehus i Grønnegades Kasernes Kulturcenter
På mødet deltager Helle Bjerregaard Andresen, som udover sin rolle hos Lederne også er formand for Næstved Erhvervsforening. Og Næstved Kommunes borgmester samt hele
Derfor vil Lederne - sammen med lokale kræfter - og Cabi præsentere et nyt initiativ, som skal hjælpe unge med ondt i livet.
Det sker ud fra devisen, at alle unge i Sydsjælland skal have mulighed for at forløse deres potentiale. Og nogle af de unge har brug for en ekstra håndsrækning for at komme i gang med uddannelse eller at få foden ind på arbejdsmarkedet. Det er grundtanken bag det nye initiativ kaldet LederAlliancen.
Skal sikre succesoplevelser
Initiativtagerne er Lederne, Danmarks største faglige organisation for ledere, og videnshuset CABI. Håbet er, at LederAlliancen kan blive samlingspunkt for den fælles lokale indsats, der ifølge arrangørerne er helt nødvendig for at sikre unge de succesoplevelser, der kan give dem mod på uddannelses- og arbejdslivet.
Det har flere konsekvenser, at unge mennesker står uden job eller uddannelse. For det første koster det samfundet rigtig mange penge, men det har også store konsekvenser for den enkelte, da lediggangen kan skabe mistrivsel.
- Vi har som samfund brug for at skabe et arbejdsmarked, hvor der er plads til flere – også til dem, der ikke kan arbejde fuldtid grundet fysiske eller psykiske udfordringer. Og vi kan bare desværre se, at der er alt for mange lokale unge, som ender med at stå udenfor både uddannelsessystemet og arbejdsmarkedet. Det vil vi gerne hjælpe med at løse, siger Helle Bjerregaard Andresen, som er afdelingsforperson for Lederne Storstrømmen.
Mangler arbejdskraft
Hun mener også, at ledere ude i erhvervslivet har et ansvar for at hjælpe unge med at få en god start på arbejdsmarkedet. Det er netop også grunden til, at hun nu stiller sig i spidsen for at kickstarte det lokale netværk af ledere, som ønsker at hjælpe unge ind på arbejdsmarkedet eller at give dem handlekraft og mod til at vende tilbage til uddannelsessystemet.
- Samtidig så står vi også i en situation med mangel på arbejdskraft, hvor vi har brug for, at flest muligt bidrager på arbejdsmarkedet. Så vi har simpelt hen ikke råd til at tabe over 42.000 unge på gulvet på landsbasis, sådan som det er tilfældet i dag, siger Helle Bjerregaard Andresen, som udover sin rolle hos Lederne også er formand for Næstved Erhvervsforening.
Hun bakkes op af chefkonsulent hos Cabi, Signe Bloch-Krarup.
- I Cabi er vi hver dag i kontakt med virksomheder, som gerne vil give plads. Men ofte har de brug for inspiration og gode råd til, hvordan de kan gribe det an i praksis. Heldigvis er der hjælp at hente, når man vil rekruttere medarbejdere, som har brug for noget særligt. Men jo også hvis man allerede har medarbejdere ansat, der har brug for hjælp, siger hun.
En del af fællesskabet
Signe Bloch-Krarup mener, samarbejdet med det lokale jobcenter er omdrejningspunktet. Man skal have det samarbejde mere i spil omkring de unge, som har brug for det. Og gerne sammen med skolerne og virksomhederne, så man i fællesskab får løftet de unge, der står uden for uddannelses- eller arbejdsfællesskabet, med ind.
- Alle mennesker løftes af at være en del af et fællesskab, siger hun, som også deltager ved lanceringen af LederAlliancen i Næstved.
Både hun og Helle Bjerregaard Andresen fra Lederne håber, at mange lokale ledere og virksomheder vil møde op, når LederAlliancen lanceres 25. januar i Grønnegades Kasernes Kulturcenter i Gl. Ridehus. Mødet er det andet i rækken. Det første var i Fredericia, og indtil videre er der planlagt i alt ni andre steder i landet.

Lederalliancen bygger på at:
Ledere har noget særligt at tilbyde unge mennesker, der ikke har fundet deres rette plads
De unges potentiale er enormt og ingen skal overlades til sig selv
For mange unge går vejen til succes gennem succesoplevelser på virksomhederne
Der kan sættes ind på mange niveauer og fælles for dem er, at du får mulighed for at bringe dine lederkompetencer i spil på en meningsfuld måde.
Læs mere om LederAlliancen (og tilmeld dig arrangementet): Kick-Off LederAlliancen (lederne.dk)




