Fangekor indviede det nye værksted i Herstedvester Fængsel

I forbindelse med indvielsen blev en skulptur, som, de indsatte har lavet, også afsløret

I forbindelse med indvielsen blev en skulptur, som, de indsatte har lavet, også afsløret

"Det er en kold tid som vi lever i - alle går rundt og fryser. Men vi har det da nogenlunde her - her på Herstedveeester", lød det.

Herstedvester Fængsels eget fangekor var med til at levere underholdningen, da fængslets nye montage- og bogbinderiværksted blev indviet fredag eftermiddag.

Her var ledelse, medarbejdere, indsatte og samarbejdspartnere mødt op for at se resultatet af det byggeri, der har været i gang siden foråret 2017.

Herstedvester har nu en bygning med to værksteder, der hænger sammen, men også kan adskilles. I det ene kan 25 indsatte være beskæftiget med montage-arbejde. I det andet kan 25 indsatte arbejde med bogbinderi-arbejde.

Det fortæller Kriminalforsorgen i en pressemeddelelse.

Før gæsterne fik lov til at gå til den store grill med pølser, indviede direktør Thorkild Fogde den skulptur, der er lavet til bygningen. Den forestiller to mennesker, der står med en bog imellem sig, hvor der står bogbinderiværkstedet. Skulpturen er produceret af de indsatte i fængslet, og har derfor sin helt egen værdi.

I montage-værkstedet skal der være produktionsarbejde, mens bogbinderi-værkstedet producerer ting, der bliver kælet lidt mere for. Siden 1980erne har fængslet for eksempel produceret de æsker, som folk, der får fortjenstmedaljer fra kongehuset modtager deres ordener i.

Men bogbinderi-værkstedet kan også fremvise en produktion af små æsker, fine smykkeskrin, A4-mapper og brevordnere. De indsatte laver det både på bestilling, men udvikler også nogle af tingene selv, hvis de har en god ide.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...