Danmarks dyreste lejlighed er solgt for 28,5 millioner

En lejlighed på 287 kvadratmeter ved Nyhavn i det indre København er den dyreste lejlighed nogensinde.

En lejlighed på 287 kvadratmeter ved Nyhavn i det indre København er den dyreste lejlighed nogensinde.

Danmarks dyreste lejlighed nogensinde er blevet solgt i København til 28,5 millioner kroner.

Det skriver Boliga.

Lejligheden er i et nybygget liebhaver-kompleks på Krøyer Plads lige over for Nyhavn i det indre København.

Lejligheden er på 287 kvadratmeter og har desuden en terrasse og to private parkeringspladser. Den har udsigt ud over havnen.

- Vi har solgt flere andre lejligheder i byggeriet, så vi havde allerede nogen i vores køberkartotek, som lejligheden kunne være interessant for.

- Men det viste sig, at der faktisk var flere interesserede, siger ejendomsmægler Søren Heilesen fra Claus Borg & Partner, der har stået for salget, til Boliga.

Lejligheden blev udbudt til 28,5 millioner og var til salg i knap syv uger.

I Københavns nyeste bydel, Nordhavn, er der i løbet af de seneste år solgt flere lejligheder til priser mellem 20 og 27 millioner kroner.

Generelt set har salget af lejligheder i København og flere af de andre store byer været faldende på det seneste.

I tredje kvartal - juli, august og september - blev der samlet solgt 4441 ejerlejligheder i Danmark, hvilket er et fald på 14,3 procent over det seneste år.

Det viser salgstal fra boligsiden.dk, der blev offentliggjort onsdag.

Størst er faldet i Aalborg, hvor der er solgt 31,6 procent færre lejligheder, mens salget i København og omegn er dykket 20,8 procent.

I Odense og Aarhus er tilbagegangen på henholdsvis 16,2 og 11,6 procent.

Ifølge flere boligøkonomer er forklaringen blandt andet et generelt højt prisniveau, strammere låneregler og usikkerhed om fremtidens boligskatter.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...