Løse katte og kattelort i haven er et problem synes hver fjerde dansker

Asger Bill-Jessen

Hver fjerde dansker synes at løse omstrejfende katte er irriterende.

"Kattelort i haven irriterer mig! Katte burde blive holdt indendørs! Katte irriterer mig helt generelt."

Sådan lyder det fra hver fjerde dansker, som ikke er vild med,

at kattene får lov til at strejfe frit omkring.

Det viser det første repræsentative studie af befolkningens

forhold til tamme katte. Studiet som blev lavet på Københavns Universitet

viser blandt andet, hvordan danskerne har det med, at langt de fleste

katteejere, giver deres katte lov til at strejfe frit omkring.

- Omstrejfende katte er dømt til at skabe konflikter - på den ene side står katteejeren, som gerne vil give katten mulighed for at udleve sine naturlige instinkter udenfor. På den anden side står naboen, der ikke vil acceptere den i haven eller i kælderen. Det er åbenbart noget folk kan blive uvenner over," siger professor i bioetik Peter Sandøe, som er leder af undersøgelsen.

Katteproblemet i naturen og verden over

21 procent af danskerne kan generelt ikke lide katte, og grunden til det er blandt andet, at kattene har en mærkværdig adfærd. De ødelægger møbler, lægger afførring upassende steder som i folks haver og slår fugle ihjel. Netop truslen mod fugle er et gennemgående argument for kattehadere verden over.

I lande som Australien, New Zealand og USA skiller kattene lige nu

befolkningen i såkaldte "cat-wars". På den ene side har man katteejerne,

som mener at deres kældedyr har lov til at liste frit omkring. på den anden side står ornitologerne, der beskylder kattene for at ødelægge den vilde fauna, fordi de dræber mange fugle og andre vilde dyr.

Den diskussion er dog aldrig nået til Danmark, blandtandet fordi kattene har levet her fra langt tilbage i tiden. Derfor har de vilde dyr haft tid til

at tilpasse sig katten.

Ingen kattelov på vej

Selvom kattene kan skabe konflikter, er der ingen politisk vilje til at løse problemerne gennem lovgivningen, mener Peter Sandøe. Han fortæller,

at kattevenner længe har efterlyst en såkaldt "kattelov", der på samme

måde som hundeloven regulerer hundehold, tjener til at regulerer danskernes kattehold.

- Dette er virkelg ikke en vindersag for myndigheder og politikere,

for her for man ingen venner, men masser af fjender, siger Peter Sandøe.

I bekendtgørelsen om mark- og vejfred står der blandt andet: "Når husdyr, der er til væsentlig gene, uden hjemmel færdes løse på fremmed grund, kan besidderen straffes med bøde."

- I praksis er det dog ikke særlig nemt at styre hverken kattene eller

deres ejere, siger Peter Sandøe.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...