Flere borgere er blevet stukket af agressive gedehamse i Vaserne

Rudersdal Kommune har undtagelsesvis sprøjtet mod gedehamse i naturen

Rudersdal Kommune har undtagelsesvis sprøjtet mod gedehamse i naturen

Stik så voldsomt som kom det fra en hugorm. Således beskriver en borger det hvepsestik hun fik, da hun cyklede på Christian Winthers Sti i Vaserne.

Flere borger har henvendt sig til både Rudersdal Kommune og nærværende avis for at fortælle om aggressive hvepse, der både angriber mennesker og hunde. Og alle henvendelser drejer som om hvepse i Vaserne

Biolog Stig Englund fra Natur, Park og Miljø i Rudersdal Kommune kender godt til problemet.

"Vi har fået flere henvendelser i sidste uge. Normalt siger vi, at sådan er naturen, og den lader vi være med de forskellige dyr, planer og bær, der nu er i naturen, men eftersom det er så intenst, og der er tale om kæmpe gedehamse, så har vi kontaktet et firma, der bekæmper skadedyr. De var derude i torsdags for at sprøjte mod gedehamsene, der havde taget bolig i hult træ," siger han.

Ifølge Stig Englund burde denne sprøjtebehandling betyde, at man atter kan færdes i området ved Christian Winthers Sti i Vaserne.

.

FaktaFakta

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...