Albertslund bremser økonomien for at undgå millionstraf fra regeringen

Et merforbrug på ca. 25 mio. kr., overførsler på 25 mio. fra 2017 samt udgiftspres på velfærdsydelser har betydet, at kommunalbestyrelsen tirsdag vedtog en såkaldt opbremsningsplan

Et merforbrug på ca. 25 mio. kr., overførsler på 25 mio. fra 2017 samt udgiftspres på velfærdsydelser har betydet, at kommunalbestyrelsen tirsdag vedtog en såkaldt opbremsningsplan

ØKONOMI En lang række kommuner i landet har øgede udgifter, især på ældre- og socialområdet. Det gælder også Albertslund. Og ligesom i andre kommuner har det ført et merforbrug i 2018 med sig.

Det bliver kommunen nødt til at handle på, hvis den skal undgå sanktioner fra regeringens side.

Det var baggrunden for et ekstraordinært kommunalbestyrelsesmøde tirsdag. Her vedtog et flertal en handlingsplan.

Borgmester Steen Christiansen (Soc.) siger:

"Vi skal være økonomisk ansvarlige. Derfor er vi blevet nødt til at trække i håndbremsen. Dels fordi et merforbrug vil stække kommunalbestyrelsens muligheder for at prioritere på den lange bane, dels fordi vi risikerer en betydelig økonomisk sanktion, hvis vi overskrider det beløb, vi må bruge på service i 2018. En lang række kommuner inklusiv Albertslund er presset på økonomien, da der er stigende udgifter til velfærd."

"Jeg håber, at alle medarbejdere og ledere i den næste tid vil medvirke til at få bremset udgiftsudviklingen, så vi overholder servicerammen i 2018. Ligesom jeg håber, at byens borgere har forståelse for, at der vil være ting, der ikke kan lade sig gøre så prompte i år, som vi gerne ville ."

"Men gør vi ikke noget nu risikerer vi at blive ramt hårdere i form af en strafsanktion, hvor vi skal betale et to-cifret millionbeløb til staten i 2019. Det vil lidt længere fremme betyde forringelser af velfærden og mindske mulighederne for, at vi kan investere i bedre anlægsfaciliteter for ældre, børn, unge og idrætslivet."

Opbremsningsplanen betyder følgende:

Dre skal ske en indefrysning af overførsler fra 2017 til 2018. En stram styring af forbrug af puljemidler. Besættelse af vakante stillinger udskydes. Der skal ske et såkaldt "kvalificeret indkøbsstop". Og endelig udskydes kompetenceudvikling.

På kommunalbestyrelsesmødet sagde Lars Gravgaard Hansen (Kons.): "Det her er noget, vi skal gøre. Men det undrer mig, at vi ikke har en månedlig opfølgelse, så vi kan se, om der er noget der skrider. Kunne vi ikke få det? Vi er klar til at støtte indstillingen".

Brian Palmund (V) mente ikke, det var nyt, at "vi kører på kanten af økonomien og har afdelinger, der bruger for mange penge. Det har vi rodet med i et års tid", sagde han. "Det er noget rod, vi er havnet i. Svaret er en opbremsningsplan. En plan der kommer til at ramme alle medarbejdere, borgere og foreninger i byen. I praksis betyder det f.eks. færre ture i institutionerne - som konsekvens af, at ledelsen i afdelingerne ikke har haft styr på tingene. Vi må ind til kilden af problemet og få rettet op på økonomien og sørge for, at der bliver givet det der skal og ikke mere. Jeg har ikke tillid til ledelsen og ikke overbevist om at planen er det der skal til".

Steen Christiansen (Soc.) kommenterede på det: "Hvis man ser på økonomien, vil man se, at råderummet for samtlige kommuner i landet er blevet stadig mindre. Derfor er mange flere kommuner i gang med at bremse deres budgetter. Så det er ikke en unik situation for Albertslund. Men vi har stadig ansvar for vores økonomi og skal tilrettelægge en økonomi, der tager hånd om borgerne, de ældre og børnene".

Dennis Schmock (Rad.) var enig i, at mange kommuner står i samme dilemma. "Det gælder for eksempel Glostrup, hvor de også har overforbrug på servicerammen - en kommune med meget stram økonomisk styring og ekstremt mådehold. Årsagen er, at flere områder har haft budgetoverskridelser gennem årene. Vi har nok været for optimistiske på, om vi kunne nå at finde de nødvendige besparelser. Alligevel stemmer vi for planen."

Helge Bo Jensen (Enh.) mente, at der ikke er tvivl om, at kommunen har problemer med budgetlægningen. "Men vi er ikke trygge ved grundlaget for beslutningen. Hvor præcise er de tal, vi har i materialet? Overførselssagen om 25 mio. kr. fra 2017 til 2018, der går man ud fra, at pengene bliver brugt i 2018, at der ikke overføres noget fra 2018 til 2019, for alt bliver brugt. Det holder ikke. Der vil være et millionbeløb, der overføres til 2019. Sådan har det altid været", mente Helge Bo Jensen

Enhedslisten kom med ændringsforslag til kvalificeret indkøbsstop og stop for kompetenceudvikling. Det udmøntes på baggrund af den enkelte enheds/afdelings vurdering og ikke som automatisk reduktion på 1,5 procent.

Leif Pedersen (SF) var med på, at økonomien er presset, og med på en opbremsning.

"At puljerne ikke bliver udsat for stop men for stram styring, synes vi er godt. Fordi der formentlig 31. december vil være penge, som ikke er brugt. Vi er også tilfredse med, at de vakante stillinger vil undergå en vurdering i tempoet for genbesættelser. Og så vil vi gerne tage en ny vurdering på næste KB-møde. Men det er fornuftigt at sætte gang i planen allerede nu. Så har forvaltningen et halvt år til at reagere. Årsagen til problemet er svær at afgøre. Det er svært, når der kommer flere børn og voksne med særlige behov, der har brug for hjælp og flere ældre med brug for hjemmehjælp, så kan vi ikke pege på nogen skyldige. Det må vi som ansvarlige politikere tage stilling til".

Steen Christiansen foreslog, at man på septembermødet tog stilling til overførslerne af midler, som Enhedslisten havde foreslået.

Herefter var der afstemning. Enhedslistens ændringsforslag bortfaldt. Derefter var der afstemning om selve indstillingen. For stemte 18 (A, O, B, F, C og Diana Vang (løsgænger)). Imod stemte 1 (V). Undlod at stemme 2 (Ø) . Indstillingen var hermed godkendt, idet der følges op med en månedlig Økonomiopfølgning til ØU i resten af 2018, ligesom der i september fremlægges en sag med fornyet vurdering af indefrysning af overførsler fra 2017-2018.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...