En af de store, kendte bygninger i Køges bymidte skifter ejere. Der er tale om ejendommen Oluf I. Jensens Gaard, Brogade 7 m.fl., der er én af Køges smukkeste og bedst bevarede ejendomme. Ejendommen er købt af Michael Jensen Buhl, medindehaver af XL-BYG CF Petersen & Søn A/S, samt Frank Hansen, indehaver af Sjællands Vindues- & Dørcenter A/S.
Den historiske byejendom har været i familien Jensens eje i mere end 100 år og er solgt af 4. generation, Anderss Jensen og Johannes Spreckelsen, til Michael Jensen Buhl og Frank Hansen med overtagelse 30. juni 2018.
"Vores plan er at videreføre og udvikle lejemålene og løbende renovere og vedligeholde ejendommen med respekt for bygningens særegne arkitektur, og den historie og atmosfære, som er kendetegnende for området og bylivet omkring Oluf I. Jensen Gaard," siger Frank Hansen og Michael Jensen Buhl, der mandag aften præsenterede sig for alle lejerne, der hører under Oluf I. Jensens Gaard.
Der er over 40 bolig- og erhvervslejemål i ejendommen, heriblandt klinikker, kontorlokaler, samt niche- og specialbutikker.
