Det er dejligt med det gode vejr, og det er travle uger for Nivå Campings ejere Eva og Bent Mortensen. Men på trods af det flotte og stabile solskinsvejr er antallet af overnattende gæster på campingpladsen ikke væsentligt højere end sidste år, hvor sommeren som bekendt var en del vådere, fortæller Bent Mortensen.
- Vi havde faktisk et rekordår sidste år med omkring 35.000 overnatninger, og jeg tror, at det bliver nogenlunde det samme i år, siger han.
Campingpladsens placering spiller en rolle i forklaringen, og det samme gør sporarbejdet på Kystbanen.
- Når vejret er lidt dårligt, og det regner meget, så vil folk faktisk gerne lidt væk fra kysten, og her ligger vi attraktivt. Vi er tæt på attraktionerne i København og på naturen. Desuden havde vi sidste år mange byggefolk fra Kystbanen, der lejede hytterne, fortæller han.
