Travl sommer på Burgerhjørnet

Burgerhjørnet ligger lunt og godt mellem Lyngvejen og Smidsholmvej på Vig Lyng. Men i år har det populære sommerspisested fået en is-trailer, så man også på stranden kan få sig en af de velkendte is fra Burgerhjørnet. Spisestedet tilbyder også minigolf og frisk morgenbrød. Ejerne, ægteparret Airyn og Søren With, arbejder på lige fod med deres 33 ansatte i sommervarmen.

- Vi har den bedste sæson i de 15 år, vi har haft den. Jeg tror ikke, at vi nogensinde får en så god sæson, siger Søren With.

Han er også byrådspolitikker og formand for børne-og uddannelsesudvalget. Men lige nu er det ikke tiden til at tænke på skolestruktur og budgetter.

- I disse uger er der tryk på fra morgen til aften, siger Søren With, som oplyser, at varmen ikke lægger en dæmper på burgerlysten.

- For første gang er det lykkedes mig at løbe tør for bøffer, men jeg fik heldigvis hurtigt tryllet nogle frem sammen med vores konsulent, så ikke så mange blev berørt, fortæller Søren With.

Burgerhjørnet, som har en elite-smiley fra fødevaremyndighederne, tilbyder også en række arrangementer til kunderne. I dag synger Maria Maria Dorothy Birch, og på fredag er der show med Odsherred Brandværnsforening, som blandt andet sprøjter skum ind på et område med slikposer. Og på lørdag er der så grisefest, hvor alt er udsolgt.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...