Der skal færre dæk og mere stål på vejene, når letbanen snart indtager København.
Letbanens kommende indtog betyder nemlig, at der sker store ændringer på flere buslinjer på den københavnske Vestegn, hvis det står til Socialdemokratiet i Albertslund Kommune.
Det drejer sig om linjerne 141, 143, 144 og 500S, som alle skal tilpasses det nye ringnet 2025, så der ifølge Albertslund Kommune kommer en sammenhæng i driften mellem letbanen og busnettet. Anlægsomkostningerne vil her være knap 425.000 kroner.
Særligt for buslinje 143 ønsker Socialdemokratiet på et kommunalbestyrelsesmøde tirsdag, at der sker aftenkørsel til midnat og lørdagsdriften udvides, foruden søndagskørsel.
- Det vil betyde øget bemanding og 10.000 ekstra passagerer om året ifølge Marianne Burchall, der er formand for Miljø-og byudvalget i Albertslund Kommune (S).
Artiklen fortsætter under faktaboksen..
Udvikler i den ene ende, men afvikler i den anden
Forslaget om ændring af busdriften vækker dog ikke just begejstring for Claus Rasmussen (V), der mener, at en ændring af busnettet vil have store konsekvenser for busdriften for lokalsamfundet i Albertslund Nord. Han mener ikke, at det kan være rigtigt, at man udvikler Hersted, for at tage fra andre steder.
- Transporten fra Morbærhaven og Godthåbsparken til vigtige destinationer som uddannelsessteder og arbejdspladser i Ballerup vil blive ændret, siger Claus Rasmussen.
- I dag er der hyppige afgange til Ballerup og Risby via buslinje 143 og 144, der har hyppige afgange ved Fasanhusene. Det vil ændres næste år, hvor kun bus 144 vil have timeafgang til Ballerup. Stoppestedet er så flyttet væk 1,5 kilometer væk til Herstedvestervej. Bus 143 fortsætter slet ikke til Ballerup, siger Claus Rasmussen.
I praksis betyder det, at passagerer til Ballerup skal tage bus 143 til Galgebakken, gå igennem skoven til Vestskovvej og derefter tage linje 500S.
Vil se på trafiktal
Et flertal i kommunalbestyrelsen bestående af A, Ø, F og B vil i nu se på måling af trafikmønstre og en mulighed for forlængelse af linje 143 til Risby, eller en omlægning af linje 144, når næste trafikbestilling finder sted i 2026.
Buslinje 141: bussen får en mere direkte linjeføring gennem Albertslund Kommune og forlænges til Glostrup-Ejby letbanestation.
Buslinje 143: bussen kører fra Albertslund Station ad Damgårdsvej mod Galgebakken, hvorfra den returnerer ad samme rute mod Albertslund Station.
Buslinje 144: bussen kører fra Albertslund Station ad Kongsholm Allé, Vridsløsevej, Herstedvestervej og forsætter ad Vestskovvej og Ledøjevej mod Ballerup Station
Buslinje 149: bussen kører fra Vallensbæk Torvevej til Albertslund St., til Kongsholm Allé, Herstedvestervej, Skallerne (Stadion), Damgårdsvej, Trippendalsvej, Herstedøstervej, Fabriksparken, ad Naverland og ind til letbanestation Glostrup Nord - Hersted
Buslinje 500S: bussen kører mod nord i retning af Ballerup Station, Farum og Birkerød, mod syd i retning mod Glostrup Station, Brøndby Strand Station og Avedøre
Da beslutningen om at etablere letbanen blev truffet tilbage i 2011, indgik kommunerne bag letbanen en aftale om at reducere udgiften til busdriften langs oplandet, ud for betragtningen om, at man fik en ny kollektiv trafikløsning. Det er derfor forventningen, at det vil reducere behovet og omkostningerne for busbetjening.