PostNord tænker stort i Køge

Bortset fra de mange fremmødte, så var der ikke meget aktivitet at spore i PostNords nye kæmpeterminal, som fredag formiddag blev indviet. Men det skyldtes nu hverken at der var tekniske problemer eller at produktionen endnu ikke var sat i gang.

Den nye 25.000 kvm store gods- og pakketerminal har kørt et par dage inden den officielle indvielse, men det er først ud på eftermiddagene at pakkerne kommer væltende ind. Det er dog håber hos PostNord, at strømmende af pakker med tiden var kunne mærkes på alle tider af døgnet. Men man skal lige i gang.

PostNord er rykket ind i lejede bygninger på en foreløbig ti-årig kontrakt. Og det er en ganske imponerende terminal, hvor det mest markante er det godt 400 meter rullebånd.

Terminalen bliver arbejdsplads for 400 ansatte, og vil døgnet rundt få besøg af chauffører, der kører til og fra med godt til Post Nords kunder.

Læs mere i DAGBLADET lørdag

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...