I 1970 overtog Peter Henrik Tesdorpf Gjorslev Gods efter sin far: Edward. Og for to år siden gik Peter Henriks søn: Jens Edward i lære som godsejer med henblik på at overtage foretagendet efter ham.
Det skete allerede 22. januar i år uden, at offentligheden blev informeret om overdragelsen.
Der har da også kørt flere rygter om overdragelsen, men godset har ikke officielt bekræftet nyheden over for DAGBLADET og offentligheden - før nu, hvor Jesper Jørgensens kæmpeværk om Gjorslevs historie og ejere gennem 600 år bliver offentliggjort.
- Det er rigtigt, at jeg overdrog godset til min søn i januar, hvilket vi informerede vores personale om, men ellers ikke gjorde noget større nummer ud af det. Vi gør det nu, fordi ændrede arveregler gør det fordelagtigt i forhold til omkostningerne ved generationsskiftet, forklarer Peter Henrik Tesdorpf til DAGBLADET.
Han udtrykker sin store glæde over, at generationsskiftet nu er en realitet.
- Jeg er fantastisk glad over, at Jens nu overtager, lyder det fra den 78-årige nu tidligere godsejer.
Net-artiklen her er en forkortet version af en artikel, der bringes i Dagbladet Køge lørdag 5. maj
Du kan købe adgang til at læse hele artiklen - og resten af dagens avis - på linket her: http://sn.dk/modules/sn/flow_page_buy?utm_source=FAXE&utm_medium=SN&utm_campaign=avislink