Forhandleren af Toyota og Renault sætter fokus på kunderelationerne under årets udgave af Roskilde Dyrskue.
"Det er tredje år i træk, vi er med på dyrskuet, men i år har vi valgt at flytte vores stand væk fra maskindelen og op til den store arene, hvor vi vil køre et kunderelationsarrangement", fortæller Kim Dall, salgschef hos Arne Stubbe Automobiler, der forhandler Toyota og Renault i Roskilde.
Beslutningen om at tænke nyt under årets udgave af Roskilde Dyrskue den 8. til 10. juni er truffet ud fra et ønske hos forhandleren om at flytte fokus fra det rent udstillingsmæssige.
"Der kommer små 100.000 mennesker fra hele landet i løbet af dyrskuet, og derfor må vi også sande, at en stor del af dem, ikke er nogle vi kommer til at handle med, og derfor er det en lejlighed til at nurse vores egne kunder", siger Kim Dall, der samtidig kan berolige nye ansigter, der blot ønsker at lægge vejen forbi Stubbes stand for at se på biler.
"Vi tager tre biler med fra hvert mærke, også nogle af de mere specielle" fortsætter salgschefen hemmelighedsfuldt.
Mere generelt er Roskilde Dyrskue et arrangement, der bringer gode minder frem hos Kim Dall.
"Jeg har brugt mange timer derude, og det er altid hyggeligt og ekstra fedt, hvis vejret er godt", siger han.