I det meste af sit voksne liv har Paul Bach fra Vejby arbejdet med store danske stjerner som Bamses Venner, De Nattergale, Povl Dissing og Troels Trier og Rebecca Brühl. Som producer og pladeskabsindehaver har Paul Bach lært alle grene af musikbranchen at kende inde fra.
Nu har han lavet en krimi, der sætter ord på nogle af de oplevelser, han har haft i branchen.
"Bogen er summen af de år, jeg har været i branchen. Der er nogle spidse kommentarer om de folk, der er i branchen. Hvordan de ser ud og ter sig. Mange af dem er medløbere, lommetyve og kamæleoner. Det er et lidt blakket folk. Det er folk med store drømme, der måske ikke har talentet. Så bliver der klippet nogle hjørner hist og pist. Det har jeg lavet en bog om," siger han.
Paul Bachs nye bog hedder 'Pandoras æske', og han beskriver selv handlingen således:
"Det er en enkel historie, der er gjort meget kompliceret. Bogen handler om en manager, der har en klient. Hun bliver ud af det blå en stor stjerne. Jeg har bygget flere stjerner op, så jeg ved, hvordan de fungerer."
"Men den her stjerne har haft en frygtelig barndom, der ikke må komme frem. Der er selvfølgelig nogen fra fortiden, der genkender hende og prøver at afpresse hende. Og så går det hele i gang."
"Manageren er ikke en af guds bedste børn og let fordrukken. Han prøver at redde hende ud af suppedasen, og det får nogle frygtelige konsekvenser for dem alle sammen."
Paul Bach understreger, at bogen kun er inspireret af hans liv i musikbranchen - og ikke bygger på virkelig hændelser. Selvom han har haft nogle oplevelser, der kunne være en krimi værdig.
"Jeg har da oplevet et mord. Jeg sad og holdt møder med Sanne Salomonsen. Pludselig bliver dørene lukket, og der er en trampen ude på trapperne. Der var et pensionat på etagen over - og mens vi havde holdt møde, havde værten slået sin svigersøn ihjel. Der gik lige en time eller to, før vi fik lov til at gå ud," siger Paul Bach Han fortæller, at han fik ideen til bogen for et par år siden.
"Jeg fik ideen til den for to år siden. Jeg lavede et udkast på 300 sider. Men jeg kan se, at de krimier, jeg selv læser, er for lange. Man skulle næsten tro, at de får linjebetaling. Så jeg gik den igennem med en tættekam og skar 100 sider væk.
Paul Bach understreger dog, at han endnu ikke har gjort sig de store tanker om bogsalg.
"Jeg vil gerne have, at bogen sælger. Men det er ikke derfor, jeg har skrevet den. Jeg kan godt se, at mange krimiromaner bliver skrevet sådan i dag. Jeg skriver, fordi jeg ikke kan lade være. Hvis man kan lade være, så ender det ofte også med, at folk som regel gerne vil undgå det, du har lavet."
LÆS MERE I DENNE UGES UGEPOSTEN. HER KAN DU BLANDT ANDET LÆSE OM, HVORDAN PAUL BACH FIK FLEMMING BAMSE JØRGENSENS KARRIERE TILBAGE PÅ SPORET. DU KAN LÆSE E-AVISEN HER.