Hele verden rundt på Trongårdsskolen

I sidste uge emmede Trongårdsskolen af international stemning, og fredag kulminerede det hele med en markedsdag på skolen, hvor man kunne smage sig frem blandt en lang række forskellige lande og kulturer. Initiativet med en kulturuge er helt nyt, og håbet er, at det kan blive en tradition på skolen.

Se billedgalleriet fra kulturugen lige her

Før jul blev personalegruppen på skolens SFO enige om, at man gerne ville skabe en kulturuge, der afspejlede de mange forskellige nationaliteter, der er på skolen.

SFO og klubleder Katrine Krogh Poulsen præsenterede ideen i et nyhedsbrev, hvor hun opfordrede forældrene til at byde ind med forslag til aktiviteter i kulturugen. Ønsket var en tættere kontakt og dialog med forældrene, og det ønske er blevet indfriet, for interessen for at involvere sig i kulturugen har været meget stor.

I løbet af ugen har forældrene med støtte fra skolens personale stået for workshops med arabisk mad, Kinesisk kalligrafi, Aboriginal kunst, Flamenco og meget meget mere.

Leder af SFO'en Katrine Krogh Poulsen er glad for den overvældende interesse, der har været fra familierne i forhold til at fortælle om og formidle deres kultur.

"Jeg synes det har været en stor succes og det er klar noget vi vil arbejde videre med til næste," siger Katrine Krogh Poulsen

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...