Frygt for muligt miljøsvineri på en erhvervsgrund i Borup fører nu til en sag på torsdagens klima- og planudvalgsmøde, efter at naboerne til grunden har indsendt adskillige klager til Køge Kommune.
Det skriver DAGBLADET.
Miljøafdelingen har ført gentagne tilsyn med virksomheden på erhvervsgrunden, hvortil der køres tonsvis af jord. Men man har ikke fundet anledning til bekymring for miljøskader, oplyser man både i sagsfremstillingen samt i en mailkorrespondance med naboerne.
Byrådsmedlem Paul Christensen (V) har imidlertid set en række billeder, der blandt andet viser asfalt, ledningsstykker og trykimprægneret træ liggende i jordbunkerne. Han forventer nu, at kommunens miljøafdeling »kommer med en meget alvorlig redegørelse,« fortæller han til DAGBLADET. Også et forhenværende byrådsmedlem er gået ind i sagen.
Den pågældende entreprenørvirksomhed, HHTE ApS, afviser dog, at der skulle være grund til bekymring for miljøet og jordbundsforholdene på erhvervsgrunden.
- Jeg kan ikke sige, at der ikke kan ligge mindre ledningsstykker, kloakrør og plastik i den tilførte jord. Men det gør der, når man graver i jorden. Det er umuligt at være 100 procent fri for den slags, og vi fjerner det også, når vi støder på det. Forurening er, når der eksempelvis er tale om pcb, asbest eller store plastikmængder, og det er altså ikke tilfældet her, siger direktør Morten Falck Pedersen til DAGBLADET, inden han henviser til, at der også er foretaget talrige jordbundsprøver, som ikke afslører noget kritisabelt.
Læs meget mere om sagen i tirsdagens DAGBLADET.
