Lokallisten forbereder sig til kommunalvalget

På den ordinære generalforsamling var der genvalg af forpersonen og 2 bestyrelsesmedlemmer. Foto: Presse

På den ordinære generalforsamling var der genvalg af forpersonen og 2 bestyrelsesmedlemmer. Foto: Presse

Det lokale politiske landskab er begyndt at summe af forberedelser til kommunalvalget i 2025. Lokallisten Gladsaxe har nemlig afholdt deres årlige generalforsamling 19. marts.

Her blev der genvalgt flere personer til bestyrelsen, herunder Lise Tønner som forperson. Hun blev også genvalgt som partiets spidskandidat til det kommende kommunalvalg.

Året der gik har været fyldt med borgermøder, læserbreve og gadekampagner i et år, hvor partiet måtte sige farvel til et byrådsmedlem.

Øjnene er nu rettet mod 2025, hvor Lokallisten har ambitioner om at gøre en markant forskel i den lokale politik.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...