Keramik og maleri i Hedehuset

Lene og Carsten Dahl fra Kunstnerhuset i Frederiksværk viser keramik og maleri i Hedehuset i Hedehusene.

Lørdag den 3. marts klokken 13.00 afholder Kunstforeningen Humlen fernisering på en udstilling med keramisk designer Lene Dahl og kunstmaler Carsten Dahl, som begge arbejder i Kunstnerhuset i Frederiksværk.

For otte år siden bad en nabo keramikeren Lene Dahl fremstille et æggebæger. Hun prøvede, men det endte med at blive til et saltkar med en særlig fin form, som siden er gået igen i en stor del af hendes brugskunst.

- Jeg lavede samtidig en lille olivenskål i samme stil, og så tog jeg begge dele med til det årlige Kunsthåndværkermarked i København. Der opdagede jeg, at de kunne sælges. Det var pragtfuldt. Faktisk var det saltkarret, der for alvor satte mig i gang med at lave brugskunst, fortæller Lene Dahl.

Serien med den fine form omfatter i dag bl.a. skåle, vaser, kander og fade. Stille og roligt har Lene Dahl opbygget en kundekreds af butikker og gallerier over hele landet.

- Jeg kan ikke nå at producere mere, end jeg allerede gør. Det kører fint med de butikker og gallerier, jeg leverer til nu.

Lene Dahl er medlem af foreningen Danske Kunsthåndværkere og sender jævnlig nye ting til censurerede udstillinger herhjemme og i udlandet. Har udstillet en del i Danmark, men også i USA, Holland og Belgien. Hendes design er både funktionelt, feminint og rationelt.

Hun mødte sin ægtemand, da hun som nyuddannet keramiker skulle undervise et keramikhold på en højskole. Carsten Dahl ville have været på et hold med tegning og maling, men det var overtegnet. Derfor endte han på Lenes keramikhold. Parret faldt pladask for hinanden og Carsten uddannede sig til keramiker.

Da Carsten Dahl var færdiguddannet fik parret tilbudt keramikerværksted i Frederiksværk, og her har de boet siden. Carsten Dahl fandt efter et par år som keramiker ud af, at han var mere tiltrukket af at male.

- Krukkerne blev simpelthen større og større, og jeg brugte det meste af tiden på at dekorere dem, fortæller Carsten, der i starten også malede en del keramik-relieffer.

- For 10 år siden fandt jeg så en skrottet kobberplade og blev grebet af metal. Det var et anderledes og udfordrende materiale at arbejde med. Jeg brugte jordfarverne, som jeg kendte fra keramikken og lavede en serie med tyve metalmalerier. De blev udstillet på Galleri Pi på Østerbro og blev godt modtaget, siger Carsten Dahl.

Siden har Carsten Dahl specialiseret sig i malerier med metal som bund. Men han vil ikke afvise, at han en dag får lyst til at arbejde med leret igen.

- Det altafgørende for mig er, at det, jeg laver, udvikler sig. Der må meget gerne være noget, der er lidt overraskende - også for mig selv - jeg vil ikke sættes i bås, siger Carsten Dahl.

For nylig er han begyndt at arbejde med et materiale, der ligger milevidt fra jernet. Han maler billeder på voksbehandlet papir.

- Idéen opstod egentlig af bitter nød. Jeg havde lyst til at lave kobbertryk og litografisk arbejde, men havde ingen trykkevalse. Så fandt jeg på voksbillederne. Det minder om tryk. Billederne har et grafisk udtryk, men er unikke. Nærmest en slags øjebliksbilleder, siger han.

Udstillingen i Hedehuset varer indtil torsdag den 5. april.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...