Ballerups bedst kendte restaurant har 40 års jubilæum

Den hører til i den folkelige ende af spektret, men gennem tiden har den nok været Ballerup kommunes bedst besøgte restaurant. Den er kendt viden om, og 1. februar og ugen ud kunne Bjarnes Pølser på Hold-An Vej fejre 40 års jubilæum med alt godt, hvad en pølsevogn kan byde på.

- Det var åbningstiderne – og så dressingerne, der gjorde os kendte, siger 33-årige Mikkel Bergsted, der er kørt i stilling til at overtage pølsevognen efter sin far, Michael A. D. Madsen.

Mikkel Bergsted var således ikke engang født, da salig Bjarne Bloch Jensen tilbage i 1984 åbnede sin pølsevogn, der den gang lå på den anden side af vejen, hvor Shell-tanken ligger.

Bjarne Bloch Jensen syntes, at der manglede et sted, hvor taxachaufførerne kunne få sig noget aftensmad, og pølsevognen havde således åbent til ud på natten.

Det tiltrak også et andet publikum. Den gang lå byerne sædvanligvis øde hen efter almindelig butikstid klokken 17.30, så hvis man blev sulten i løbet af aftenen – eller på vej hjem fra en hyggelig bytur, så var Bjarnes Pølser stedet, som man lige kunne slå et smut forbi.

- Det er jo alle typer mennesker, der kommer her. Det er direktøren, de studerende, håndværkerne, siger Mikkel Bergsted.

Hotdog til kongen

Faktisk skulle Kong Frederik også have nydt sig en pølse på Hold-An Vej, medens han endnu var kronprins.

- Han var her sammen med sine livvagter. Han ville have en fransk hotdog med hvidløgsdressing, men der var udsolgt at den dressing, som han skulle have. Ekspedienten var imidlertid vaks og fik rørt en hvidløgsdressing til lejligheden. Den dressing sælger vi den dag i dag. Vi kalder den ”Pingo”, fortæller Mikkel Bergsted, der kun selv har fået historien fortalt.

- Men den er god nok. Den er sand, bekræfter, Michael A. D. Madsen, der overtog Bjarnes Pølser tilbage i 1996, da den oprindelige ejer og stifter flyttede til Spanien.

Historien er bare en af mange anekdoter, som de to pølsemænd er i stand til at ryste ud af ærmet.

Foruden den stationære pølsevogn på Hold-An Vej så lejer Bjarnes Pølser også pølsevogne til arrangementer. De har endda en gang sendt en pølsevogn til England, hvor en dansk direktør skulle have fest på en stor ejendom i nærheden af Luton.

- Han ville have pølsevognen stående oppe på terrassen. Jeg protesterede lidt, for vi ville ødelægge en kæmpestor og enorm flot græsplæne, hvis vi kørte vognen hen over. Men han insisterede, og op kom den, fortæller Michael A. D. Madsen, der brugte et par dage på arrangementet.

- Vi tjente ikke noget på det, men sjovt var det.

Berømmelse

De mange natteravnes besøg i pølsevognen var med til at gøre stedet kendt, og det trak også anden opmærksomhed med sig. Bjarnes Pølser har været med i flere fjernsynsproduktioner. Det gælder blandt andre Brødrene Øbberbøv med Jarl Friis-Mikkel og Ole Stephensen samt Brødrene Bisp med den Voldsomme Volvo.

Det var med til at gøre pølsevognen kendt, og i 2007 blev den kåret til Danmarks bedste pølsevogn af DR-programmet Madmissionen med tv-kokken Nikolaj Kirk og Sarah Bro.

- I en anden konkurrence fik vi så mange stemmer, at arrangørerne troede at vi snød. Men al den omtale, som vi har fået gennem tiden, har hjulpet os meget, siger Mikkel Bergsted.

Men god omtale gør det ikke alene. Der skal en ordentlig pølse på grillen.

- Vi skal levere kvalitet. Ellers kan kunderne jo bare handle på en tankstation, siger Mikkel Bergsted, der har mange trofaste stamkunder på Hold-An Vej.

- Vi har kunder, der kommer tre-fire gange om ugen, og de bliver her måske en time eller to for at få en snak. Vi har som regel tid til både at snakke og lytte. Der skiller vi os nok lidt ud, siger Mikkel Bergsted.

Et liv i pølsevognen

Mikkel Bergsted har levet det meste af sit liv i pølsevognen. Han startede med at tjene til en lidt lommepenge ved at snitte løg som 13-årig et par gange om ugen efter skoletid. Siden er han blevet hængende.

I en periode var han dog væk for at uddanne sig som tømrer. Men mesteren gik konkurs, og efter et par hundrede afslag om en ny læreplads, så var Mikkel Bergsted hurtigt tilbage i pølsevognen. Og her har han tænkt sig at blive, og han og faderen er stille og roligt begyndt at forberede et generationsskifte.

- Jeg er stolt af være en del af en klassisk pølsevogn, siger Mikkel Bergsted.

Den er ikke blot hans arbejdsplads. Det er den også for tre andre fuldtidsansatte samt en længere række af deltidsmedarbejdere.

De har dog ikke så meget natarbejde som tidligere. I dag har pølsevognen åbent til klokken 22 på hverdage samt søndag, mens den har åbent til midnat fredag-lørdage.

- Tingene ændrede sig ved corona. Folk gik i byen på en anden måde, og i øjeblikket kan det ikke svare sig at holde åbent til klokken 03. Men jeg håber, at det kommer tilbage igen, siger Mikkel Bergsted.

Foto: René Larsen
Foto: René Larsen
Foto: René Larsen

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...