Føtex åbner posthus

Fra mandag den 2. marts kan borgerne i Kalundborg også gå i føtex på Bredgade, når de skal hente deres pakker og klare andre postærinder. Denne dag åbner der nemlig et nyt posthus hos føtex. Posthuset i Kvickly Kalundborg ændres samtidig til en Collect Shop, hvor kunderne stadig kan hente og indlevere pakker, samt købe frimærker.

- Kalundborg-borgerne får med det nye posthus endnu lettere ved at hente pakkerne fra den boomende nethandel. Det bliver et stærkt supplement til vores eksisterende pakkeudleveringssteder i byen, siger Lenette Ludvigsen, distriktschef i PostNord.

I posthuset hos føtex kan kunderne hente og sende breve og pakker samt købe frimærker og pakkeporto. Det bliver også muligt at sende rekommanderede breve og udlandspakker. Alle posttilbud kan benyttes i hele butikkens åbningstid, som er alle ugens dage fra kl. 8-21.

- Vi glæder os til også at få posthus i butikken og har en forventning om, at det vil være med til i endnu højere grad at gøre føtex til et omdrejningspunkt i lokalområdet. Det er en ekstra god service for vores kunder, at de f.eks. også kan hente deres pakker sendt med PostNord hos os, siger Dennis Larsen, varehuschef hos føtex i Kalundborg.

Derudover kan borgerne i Kalundborg-området hente deres pakker syv andre steder: på BaneKiosken på Banegårdspladsen, Flügger på Elmegade, Meny på Nørre Allé, Kiosk og Slikland på Sct. Jørgensbjerg, Middle East Market på Vænget, Dagli'Brugsen i Raklev og Dagli'Brugsen i Spangsbro.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...