I april 2021 fik Brigitte Klintskov Jerkel symptomer på en blodprop. Og først lød beskeden fra lægen, at det var en blodprop, men så skabte en anden læge tvivl om diagnosen. Nu har hun endelig fået klarhed og kommer med et råd til andre, der er i en lignende usikker situation.
En morgen i april 2021 vågnede Brigitte Klintskov Jerkel og var svimmel, utilpas med en summen i venstre arm og ben. Kort tid efter blev hun indlagt på hospitalet med besked på, at hun var ramt af sin anden blodprop på få dage. Det blev begyndelsen på en længere sygemelding og blodfortyndende medicin, som hun troede, at hun skulle tage resten af livet.
Ikke nogen rar situation for den konservative byråds- og folketingspolitiker.
I foråret 2022 var hun hos en neurolog, hvor hun fik en besked, der satte tankerne i gang. Her fik hun nemlig at vide, at det sandsynligvis ikke var en blodprop, hun blev ramt af i foråret 2021. Det var højest sandsynlig en stress overbelastningsreaktion efter nogle meget travle år, lød den nye melding.
- Den besked gjorde mig utryg. Når jeg ikke vidste, om jeg havde haft blodpropper, blev jeg i tvivl om, hvad jeg skulle gøre, siger Brigitte Klintskov Jerkel.
Hun var nu efterladt i et slags tomrum, hvor hun ikke vidste, hvad der udløste sygdommen. Derfor har hun brugt noget tid på at finde ud af, hvad hun kunne gøre for at få en endelig afklaring. Den fik hun endelig i januar måned efter et besøg på Roskilde Sygehus.
- Overlægen lavede en grundig gennemgang af journaler og scanninger og fortalte, at hendes vurdering var en stress overbelastningsreaktion. Det var en god nyhed, for nu behøver jeg ikke at tage blodfortyndende medicin, som der er nogle bivirkninger ved, siger Brigitte Klintskov Jerkel, som har døjet med periodevis kvalme og hurtigt har fået blå mærker som konsekvens af medicinen.
Hun har tidligere fortalt til Sjællandske Nyheder, at hun ikke var glad for, at mulige kommende arbejdsgivere kunne læse, at hun havde haft blodpropper, hvis det skulle vise sig ikke at passe. Nu kan hun glæde sig over at fortælle, at hun ikke havde blodpropper, hvis hun en dag skal søge et nyt job.
- Det er en stor lettelse, og det har fyldt meget i mit hoved. Jeg er glad for, at jeg blev grundigt undersøgt en ekstra gang, siger hun.
Hvilke råd vil du give andre, der står i en situation som dig, hvor de har fået forskellige diagnoser at vide af forskellige læger?
- Snak med din læge og fortæl, at du har brug for en afklaring. Det gjorde jeg, og så blev jeg sendt til hospitalet, hvor de var meget grundige og forstod min utryghed. Det er ikke rart at være i tvivl, og jeg fik at vide, at der er andre, som også først får besked om, at de har haft en blodprop og senere får en anden besked. Det er åbenbart ikke usædvanligt, at kroppen kan reagere med symptomer på blodprop ved en alvorlig stress overbelastningsreaktion, siger Brigitte Klintskov Jerkel og uddyber:
- Jeg har fået en afklaring og fået noget på plads oppe i hovedet. Nu kan jeg slippe bekymringerne om, hvad jeg fejlede.
Den ”nye” diagnose har betydet, at Brigitte Klintskov Jerkel i højere grad er opmærksom på stresstegn. Hun tilrettelægger sin arbejdsdag bedre, lever sundere og er ekstra opmærksom på sig selv i perioder med mange politiske forhandlinger og fart på i det politiske maskinrum på Christiansborg.
- Det kan være svært at tage tempoet ud af Christiansborg, og jeg knokler stadig for at gøre en forskel og få mine politiske mærkesager igennem. Men jeg mærker efter på mig selv i højere grad nu og sikrer mig, at både min fysik og psyke er med, når bølgerne går højt, siger Brigitte Klintskov Jerkel.
