10 tons granit er flyttet ind i skulpturparken

Skulptur af verdenskendt billedhugger er blevet flyttet fra Lyngby Rådhus til Allerød.

Skulptur af verdenskendt billedhugger er blevet flyttet fra Lyngby Rådhus til Allerød.

Der skulle noget af en kranbil til at udføre opgaven, da billedhuggeren Jørgen Haugen Sørensens 10 tons tunge granitskulptur “Den offentlige mening” i sidste uge blev løftet på plads foran tennishallen i Skulpturparken Allerød.

Forinden var skulpturen blevet afhentet foran Lyngby Rådhus, hvor den har stået siden 2012. På grund af letbane-byggeriet i Lyngby er der ikke længere plads til den der, og derfor har kunstnerens hustru, Eli Benveniste, der ligeledes er billedhugger, besluttet at deponere skulpturen i Skulpturparken i Allerød.

Skiftede navn

Af en pressemeddelelse fra Skulpturparken Allerød fremgår det, at skulpturen er hugget i portugisisk Jané-granit og lavet i Portugal i 1997.

Den blev oprindeligt udført til udstillingen ”Tidevand” på Charlottenborg samme år og fik navnet ”Hvornår får de døde stemme”.

I 1999 blev skulpturen udstillet i Veksølund Skulpturpark med samme navn, men på en retrospektiv separatudstilling med titlen ”Jeg mener jeg ser” på Sofienholm i 2000 fik den navneforandring til ”Den offentlige mening”. Og det har den så heddet siden. I forbindelse med renovering af rådhustorvet i Lyngby i 2012 blev den opstillet foran rådhuset.

“Skulpturens udformning er meget speciel, idet de 4 ydre granitsider med en riflet struktur omslutter et indre rum, hvor en stor granitblok fylder det meste af rummet og næsten sprænger den ydre skal. Dette symboliserer forskellen mellem det, der umiddelbart ses og en indre kraft”, lyder det i pressemeddelelsen om skulpturen.

Rengøring venter

Med Den offentlige mening har Skulpturparken Allerød nu i alt tre skulpturer af Jørgen Haugen Sørensen. I sommer blev de to skulpturer ”Betingelsen” fra 1992 og “Huggeplads” fra 1997 stillet op.

Og nu venter så en omgang rengøring af den seneste levering til skulptur-trioen, fortæller Jørgen Warberg, der er formand for skulpturparken:

- Den nye skulptur har på markant vis tilført skulpturparken yderligere kunst i verdensklasse. Den trænger imidlertid til noget rengøring efter de seneste år i støvet fra letbane-byggeriet. Heldigvis har hjælpsomme medlemmer af støtteforeningen Venner af Skulpturparken tilbudt at rense den.

Foto: Allan Nørregaard
Foto: Allan Nørregaard

På Frederiksborg Amts Avis og ugeaviserne Hillerød Posten, Furesø Avis og Allerød Nyt bestræber vi os altid på at lave historier, der betyder noget for dig.

Så har du en ide til en artikel eller et tip, så send en mail til redaktionerne på hillerod@sn.dk, alleroed@sn.dk eller furesoe@sn.dk eller kontakt os på vores hovednummer 48 24 41 00.

Du kan også kontakte vores journalister direkte:

Johanne Wainø, redaktionel souschef og journalist, johanne.wainoe@sn.dk

Janne Mulvad, journalist, Hillerød, janne.mulvad@sn.dk

Mette Dolmer Thygesen, journalist, Hillerød, mette.thygesen@sn.dk

Per Skovkjær Sand, journalist. Hillerød, per.sand@sn.dk

Josefine Munch-Petersen, journalist, Hillerød, josefine.petersen@sn.dk

Anne-Mette Rasmussen, journalist, Allerød, anne.mette.rasmussen@sn.dk

Martin Stokkebro Moestrup, journalist, Allerød, martin.moestrup@sn.dk

Louise Mørch Vilster, journalist, Furesø, louise.vilster@sn.dk

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...