Amfetamin og fantasy for over 100.000 var ikke nok til grundlovsforhør

Der blev fundet en stor mængde stoffer hos en 47-årig mand i Roskilde torsdag.

Der blev fundet en stor mængde stoffer hos en 47-årig mand i Roskilde torsdag.

400 gram amfetamin og 670 milliliter GHB, bedre kendt som drug-rape-stoffet fantasy, dukkede op da politiet torsdag eftermiddag bankede på i en lejlighed centralt i Roskilde. Trods en markedsværdi på ikke under 100.000 kroner, var det ikke nok til at ejeren blev varetægtsfængslet.

Politiet bankede på klokken 14.22, men døren til lejligheden blev ikke åbnet. Politiet måtte have fat i en låsesmed inden de kunne komme ind og i lejligheden fandt de lejlighedens 47-årige beboer, som herefter kunne se sit hjem blive ransaget.

Det var der en god grund til, for 400 gram amfetamin og 670 milliliter GHB dukkede op i mandens stue.

Manden blev sigtet for at besidde narkoen med henblik på videresalg, og han blev anholdt og taget med på stationen.

Sagen blev juridisk vurderet, og noget overraskende blev der ikke fundet grundlag for at fremstille ham i grundlovsforhør, hvorefter manden blev løsladt senere på dagen.

- Han er stadig mistænkt i en sag om salg af narkotika, men vurdering var, at er man stor-misbruger, så kunne denne mængde stof godt være til eget forbrug, og da vurderingen om grundlovsforhør skulle træffes, var der ikke fundet andre ting i lejligheden, som indikerede at stofferne var til videresalg, fortæller Charlotte Tornquist fra Midt- og Vestsjællands Politi.

Sagen efterforskes dog stadig og manden er stadig sigtet for at besidde narkoen, samt for videresalg.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...