Hvis væggene kunne tale ville det formentlig vælte ud med historier om Riddergade 7 i Næstved.
Den markante ejendom på hjørnet af Riddergade og Slagkildevej kan spores tilbage til 1600-tallet som hjemsted for byens bedre borgerskab. Ejendommen er i sin nuværende form opført af brændevinsbrygger Niels Rasmussen Kock i 1802. Dengang blev der brygget brændevin og drevet værtshus i Riddergade.
Senere kom typograf Peter Bang til byen og slog sig ned som bogtrykker i Riddergade, et trykkeri der fortsatte helt frem til 1984.
Riddergade 7 har også været hjemsted for Næstved Avis, en af byens dengang fire aviser.
Og bygningen har såmænd også lagt lokaler til det navnkundige »Sydsjællands Kaffebrænderi« i 1928.
I 1944 blev bygningen fredet og har de senere år huset Alternativ Revision, som også stod bag en omfattende renovering af bygningen, der blev præmieret af Næstved byråd i 1988.
Nu kan du blive ridder af Riddergade.
Erhvervsdelen på 495m2 af bygningen er nemlig sat til salg til en pris af fem millioner kroner. Det gælder dog kun erhvervslejemålet. De fem lejligheder i bygningen er privatejede og ikke til salg.
- Bygningen er ført tilbage til sin oprindelige stil og er forsynet med mange fine detaljer. Det er virkelig en markant ejendom, siger ejendomsmægler Tine Lydolph Nielsen fra 10NI Bolig, som har boligen til salg.
- Det er lidt specielt for mig, eftersom jeg selv har arbejdet i Riddergade 7 og min forretning kun ligger et få meter derfra, siger hun.
- Lokalerne kan også indrettes til beboelse, men det kræver en del ombygninger, siger Tine Lydolph Nielsen.
De to nuværende lejemål i bygningen, Cektos-psykologerne og frisørsalonen Pegasus følger med i handelen.
Erhvervslejemålet i Riddergade 7 sælges som investeringsejendom - med et afkast på syv procent - og allerhelst til en lokal køber.
- Det er i hvert fald bedre end at have pengene anbragt i banken, siger Tine Lydolph Nielsen.