MTB-Festival Det blev fejret med pomp og pragt da der i søndags var MTB-Festival og i den forbindelse indvielse af det helt nye mountainbike-spor i Tisvilde Hegn.
Flere tusinde mennesker var samlet omkring den store P-plads ved Nyvej, hvor den officielle indvielse foregik, og rigtig mange benyttede lejligheden til en frisk tur på det nyanlagte spor i terrænet. Dagen bød på såvel børneløb som guidede ture og selvfølgelig ture på egen hånd i de naturskønne omgivelser fyldt med historiske og arkæologiske seværdigheder.
Det nye MTB-spor er på omkring 28 kilometer og allerede inden det for alvor er 'kørt til' rates det som et af de allerbedste spor i Danmark. Det nye spor er et såkaldt blåt spor, det betyder, at sporet ikke byder på de store sværhedsgrader og derfor også kan gennemføres af mindre erfarne mountainbikere.
Søndagens festival var et sandt paradis for mountainbikere og alle andre nysgerrige, for ud over at få trampet i pedalerne i skoven så bød indvielsen på flotte opvisninger, bl.a. fra Holbæk Trial Klub, ligesom der var rig mulighed for at hilse på lokale foreninger og samtidig blev alle budt lidt til hals og gane, der manglede bestemt ikke noget.
Samtidig var der en oplagt mulighed for at blive opdateret på vejret, den cyklende meorolog Peter Tanev, som selv er en flittig bruger af sporet i Tisvilde Hegn, lagde vejen forbi med 'vejrbilen'.
Et fantastisk arrangement med flot opbakning. Et kæmpe skulderklap til alle de frivillige fra bl.a. Tisvilde Hegn Sporlaug og nyttejobberne i Halsnæs Kommune, der gennem årene har brugt utallige timer på at etablere og gøre sporene i Tisvilde Hegn til nogle af landets allerbedste.
