Lego er både for store og små

Er der noget bedre end at starte efterårsferien med en kasse Lego?

Ikke ifølge Oliver Ditmark på syv år og hans far Thomas, der var taget fra Viby Sjælland for at være med til Klods-event i Pedersborg-Hallen lørdag.

- Vi er så glade for Lego, at min kone mener, vi snart bør købe os et større hus, smiler Thomas Ditmark.

De var ikke de eneste nørder, der havde fundet vej til Lego-dagen, hvor det var muligt at købe brugt Lego. Klokken 12 lørdag havde der været lige så mange mennesker på besøg, som der var hele dagen under eventet i 2018. Også antallet af stande er vokset: Dem var der 50 af i 2017, 70 i 2018 og i år var der fyldt op, 90 stande i alt.

Det kan man godt kalde en succes, og det er de to initiativtagere Lars Petersen fra Sorø og Lars Bille fra Roskilde stolte af.

- Næste år tror jeg, vi må inddrage skolens gymnastiksal også. Og vi satser på, at vi om to eller tre år rykker til Sorø-Hallen, siger de to Lego-byggere.

Ingen af dem får noget økonomisk ud af alt arbejdet med at arrangere og afholde. Overskuddet går nemlig til Julemærkehjemmene. Måske når arrangørerne op på 8000 kroner til organisationen efter arrangementet i Pedersborg i år. Det håber de.

Læs hele artiklen i DAGBLADET Ringsted og Sjællandske mandag.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...