Kurt Dose har fuldendt sit hattrick

Så har Køge Orienteringsklubs Kurt Dose fuldendt succesen. Den tredje VM-guldmedalje er kommet i hus.

Med næsten ti minutters forspring er Kurt Dose fra Køge Orienteringsklub her fredag formiddag kommet i mål som overlegen vinder af sin tredje guldmedalje ved Verdensmesterskaberne i orienteringsløb for veteraner, som i den forløbne uge er blevet afholdt i og omkring Letlands hovedstad Riga.

Den afsluttende konkurrence i skovene nord for Riga var et langdistanceløb på 2,3 km med 7 kontrolposter.

Denne opgave klarede Kurt Dose på 42 minutter.

Kurt Dose er dog ikke den eneste Køge-løber der har høstet medalje.

Palle Bay præsterede nemlig en superflot præstation på fredagens A finale i H85 klassen, da han i kamp med 20 stærke løbere, sikrede sig og Køge OK en imponerende andenplads. Det var en svensker der løb med guld og endnu en svensker der kilede sig ind på tredjepladsen.

Med dagens medaljer til Palle Bay og de tre sejre til Kurt Dose, forlader Køge OK verdensmesterskaberne med de ultimativt bedste danske resultater.

En tredje af Køge Orienteringsklubs deltagere i Riga, Svend Fladberg, måtte denne gang "nøjes" med at deltage i B-finalen, hvilket kan gjorde med bravour.

Men da Svend Fladberg er en meget ambitiøs idrætsmand, ærgrede det ham naturligvis meget, at han "missede" A-finalen.

Svend Fladberg løb sig ind på trediepladsen efter to finske løbere.

Nu venter præmieoverrækkelse senere fredag eftermiddag og derefter lidt fortjent afslapning i Riga inden Kurt Dose og hans løbekammerater fra Køge Orienteringsklub lørdag aften vender hjem til Køge.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...