Vestsjælland har, midt inde i den grønne skov, ved Halleby Ås løb mod vest til Tissø, fået en ny attraktion. Strids Mølle er i dag både mølleri, bageri og traktørsted. Gæsterne valfarter til stedet.
De gamle bygninger, delvis gemt af høje træer i det smukke omgivende landskab nær Halleby Å, emmer af fortiden.
Og langs bygningen med bageriet og cafeen vidner den sorte vandmølle om et stykke danmarkshistorie med næsten 700 år ved kilden tæt på vandløbet. Ikke fordi møllen i sig selv har megen alder. Faktisk er den lige så splintrende ny, som den er sort.
A.P. Møller købte Strids Mølle i 1949 som tillæggende matrikel til godset Kattrup. Ikke så meget for vandmøllens skyld, men for de jorde, der fulgte med.
Iben og Anders Møller, Kattrup Gods, fik, tre generationer senere ideen til at genskabe og idriftsætte den historiske Strids Mølle i 2017. Året efter blev processen sat i gang.
Og i dag er huset komplet. Med café, bageri og butik. Det hele på højt niveau, hvor produkterne er lokale og produktionen holdt indenfor husets egne rammer. I bogstaveligste forstand.
- Det er ønsket om at genskabe historien, at visualisere og levendegøre egnen, der har været omdrejningspunktet i beslutningen, siger Iben Møller.
Møllehjulet er et fornemt stykke træarbejde, udført af mølleren Christoffer Palle fra Lolland. For få uger siden fejrede Strids Mølle sin etårs-fødselsdag som mølleri, bageri og traktørsted efter genåbningen - og samme dag blev det nye møllehjul indviet.
Strids Mølle blev grundlagt af Valdemar Atterdag tilbage i 1300-tallet, og siden dengang har møllen været benyttet som vandmølle. Den har dannet ramme om et sted med masser af liv og glade dage, tilføjer Iben og Anders Møller.
Historiebøgerne dokumenterer, at Strids Mølle er en ud af fem forbundne vandmøller på egnen, kaldet Kongens Møller, og er den af møllerne, der har fungeret i længst tid.
Alle formentlig med oprindelse i middelalderen, og alle engang udstyret med stampeværk: Tyske Mølle, Gryde Mølle, Øresø Mølle, Strids Mølle og Rangle Mølle. Strids Mølle er første gang nævnt i 1336.
Den var kornmølle og den af møllerne, der fungerede længst, nemlig indtil cirka 1960. Det velbevarede møllekompleks danner en væsentlig helhed med høj fortælleværdi om dansk mølleindustri i et smukt samspil med den omgivende natur.
Allerede Kong Valdemars Jordebog fra 1231 omtaler adskillige kongelige møller, mens kong Valdemar Atterdag lod bygge mange kongelige møller, »thi han ville ikke tillade, at vandene løb ud i havet, uden at de forinden havde tjent samfundet til nytte«.
- Møllen brændte i 1943, men den blev genopbygget og fungerede som bageri og siden som brødfabrik frem til begyndelsen af 1980'erne. Med møllehjulet vil vi levendegøre historien, som understøttes af bygningen, hvor bageriet hører hjemme, og hvor man stadig kan se de gamle ovne, siger Iben Møller.
Genåbningen med café, bageri og butik har fra første dag været en succes. Der kommer flere og flere gæster, og medarbejderstaben har travlt - og vokser fortsat.
- Det er et smukt sted, som mange tidligere kørte forbi. Sådan er det ikke mere, og vi er meget taknemmelige for den støtte og opbakning, vi har fået siden åbning i november 2018, siger Iben og Anders Møller.
Renoveringen er løbet op i millioner, og derer søgt midler fra fonde til at puste alt det nye liv i Strids Mølle.
- Der er meget få vandmøller tilbage i Danmark, og de få, der er, kører i museumsregi. Derfor har det også været spændende at renovere Strids Mølle. Det er noget, jeg har haft lyst til længe, siger Anders Møller.
Brødsalg og gårdbutik
Traktørstedet
Juleferie