Så er det blevet tid til sæsonens sidste Louisiana Live i Koncertsalen 17. december klokken 19.30. Denne aften kommer skuespiller Jesper Christensen.
Jesper Christensen er født i København og har boet der hele sit liv. Som elev på Sankt Annæ Gymnasium blev hans mor kaldt op til rektor, som mente, at sønnen manglede respekt for autoriteter, hvorpå hun svarede: "Gudskelov, så er der da noget, der er lykkedes."
Se listen: Her er ugens kulturelle begivenheder i Fredensborg
Jesper Christensen har altid været sig selv. Og har bragt det vidt som højt agtet og respekteret skuespiller herhjemme, blandt andet belønnet med en Bodil-statuette for hovedrollen i "Bænken", og med tunge roller ude i verden. I 2006 spillede Jesper Christensen Bond-skurken Mr. White i "Casino Royale" og i 2008 i Bond-filmen "Quantum of Solace". Senest så vi ham i "Kongens Valg" i rollen som den norske Kong Haakon den 7.
Jesper Christensen vil denne aften tale om skuespil og roller, gode løgne og skøre sandheder med mere. Louisiana Live er gratis for museets gæster - tilmelding tilrådes dog på www.louisiana.dk.
