Knapt 50 deltagere var mødt frem til årsmødet i Coop-butikken Kvickly Hyrdehøj, som foregik hos naboen Roskilde Katedralskole.
Formand Jan Lauridsen kunne fortælle, at der nu er 10.400 medlemmer i forretningen. Derfor kunne han godt have ønsket sig flere deltagere i årsmødet men var samtidig glad for alle dem, der var mødt op.
Den nye varehuschef Kenneth Wiesmach, der startede 1. oktober, er 45 år og har en baggrund som slagter.
Han kunne fremvise en pæn stigning i omsætningen i forhold til året før med indeks 102,5, hvilket er udmærket i en branche med stærk konkurrence og stadig flere nye butikker i Roskilde-området.
Ved en tilfredshedsundersøgelse var der stor ros til fiskeafdelingen, mens flere efterlyste økologisk kød hos slagteren.
Formanden Jan Lauridsen samt de tre bestyrelsesmedlemmer Aase Brandenburg, Lis Hansen og Kim Harder blev genvalgt. Samtidig blev Jørgen Malmborg valgt til ny suppleant.
Efter generalforsamlingen optrådte Jacob Søndergaard, der er kendt fra tv-serien 'Rigtige Mænd'. Han fik bl.a. årsmødets deltagere til at gøre gymnastik midt i det hele.
