Det har været en lang valgkamp for Gribskovs tidligere borgmester Kim Valentin, der både har stillet op til Europa-Parlamentet og til Folketinget. Ved førstenævnte kom han ikke ind. Men onsdag aften valgte vælgerne i Københavns Omegns Storkreds at give ham en plads i Folketinget.
Venstre gik i kredsen i alt frem med 2,4 procentpoint - og det er blandt andet det, der nu kommer Kim Valentin til gode.
Med 3.448 personlige stemmer fik den lokale Venstre-politiker tredje flest stemmer af Venstres kandidater. Og det er altså nok til at tage det tredje og sidste af partiets mandater.
Karen Ellemann blev partiets største stemmesluger i kredsen med lige over 8.000 stemmer, mens Mads Fuglede fik 3.622 stemmer.
Flest stemmer i Københavns Omegns Storkreds fik Socialdemokraternes Mattias Tesfaye. Du kan se alle de personlige stemmer her
