Engang var han hele Danmarks Børge i "Olsen-Bande"-filmene, i dag er han en kendt og populær bluessanger.
Jes Holtsø, der som tidligere omtalt i Lokalavisen i dag bor i Ganløse, har udgivet flere albums, og nu er et nyt udspil på vej.
Sammen med sin faste Morten Wittrock er Jes Holtsø på gaden med "Lov mig" - et remix der er et samarbejde mellem Holtsø, Witrrock og Bossy Bo.
Samarbejdet opstod da Morten Wittrock og Bossy Bo var i studiet med en andet projekt. Bossy Bo havde brugt loops fra gamle bluesplader, og de to synes det kunne være sjovt at blande stilarterne blues og hip hop.
Til projektet skulle de bruge en rusten stemme, og da Morten Wittrock og Jes Holtsø har et mangeårigt samarbejde, var det indlysende at lave det i samarbejde med "Børge", der i øvrigt fik prisen som Årets Bluesnavn i 2012.
Bossy Bo er den ene tredjedel af det legendariske 90'er band Østkyst Hustlers. Sangen "Lov mig" er fra det seneste Holtsø & Wittrock album. Det er Bossy Bo, der har produceret det nye beat og skrevet rapteksten.
Jes Holtsø og Morten Wittrock mødte hinanden da sidstnævnte af Danmarks Radio fik til opgave at akkompagnere Jes Holtsø under DR's "Talent 2009". Hvor sangeren gik hele vejen til finalen.
