Politikerlede ledte Henriette ind i politik

For få år siden var tanken om at Henriette Ergemann skulle stille op i politik helt fremmed for hende. Ved tirsdagens valg fik hun fjerdeflest stemmer i Kalundborg.

For få år siden var tanken om at Henriette Ergemann skulle stille op i politik helt fremmed for hende. Ved tirsdagens valg fik hun fjerdeflest stemmer i Kalundborg.

Kalundborg: Det lå ikke lige for, at Henriette Ergemann skulle ende i kommunalbestyrelsen i Kalundborg Kommune, og at hun oven i købet skulle blive valgt ind med fjerdeflest personlige stemmer - det havde hun slet ikke regnet med.

– Jeg havde regnet mig frem til, at jeg nok var rimeligt sikker på at få 150 stemmer. Jeg håbede på at kunne komme op på 250. I stedet fik jeg 753. Det var næsten uvirkeligt, siger en benovet Henriette Ergemann.

Den 47-årige kvindes interesse for politik blev først for alvor vækket i de sidste par år.

– For et par år siden, blev jeg kontaktet af Venstre, der spurgte om jeg ikke havde lyst til at stille op for dem. Jeg grinede i næsten fem minutter. På det tidspunkt vidste jeg stort set ikke, hvem der sad i kommunalbestyrelsen i Kalundborg, fortæller Henriette Ergemann.

Hun havde dog altid haft en liberal grundholdning, hvor hun gik ind for at borgerne skulle have størst mulig frihed og betale så lidt skat som muligt, og hun havde stort set altid stemt Venstre, hvorfor hun tog et par møder med partiet, uden det dog kom længere end til snakken.

– Sidste år ændrede meget sig imidlertid for mig. Under Coronakrisen blev jeg ramt af en voksende politikerlede. Jeg følte at politikerne bestemte alt for, og skaltede og valtede med over borgenes liv. Jeg var meget lidt imponeret over vores Christiansborg politikere, siger hun.

Undtagelsen var Nye Borgerlige. Partiet vækkede en interesse hos Henriette Ergemann, der meldte sig ind som menigt medlem af partiet.

– Sidste år deltog jeg i et digitalt bestyrelsesmøde, hvor Maria Liv Holck, der stillede op for Nye Borgerlige i Odsherred, fortalte. Jeg kunne genkende utroligt mange af mine egne holdninger i det hun fortalte. Efterfølgende kontaktede jeg hende, og spurgte om der virkeligt var plads til en som mig fyldt med politikerlede i politik, fortæller hun.

På et flere timer langs møde med Maria Liv Holck og Nye Borgeliges spidskandidat i Kalundborg Tonny Voldby Pedersen, fandt de tre ud af at det var der bestemt, og pludseligt var Henriette Ergemann kandidat til kommunalbestyrelsen.

Foto: Per Christensen

Henriette Ergemann er 47 år og kommer oprindeligt fra Vejle.

Hun bor sammen med kæresten Ulrik. Parret driver sammen firmaet Røsnæs Duroc, og derudover har Henriette Ergemann en webshop, hvor hun sælger hudplejeprodukter.

Ved valget stillede hun op for Nye Borgerlige. Hun fik 753 personlige stemmer - fjerde flest i kommunen.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...