61-årige Per Sennicksen er hjertepatient og bruger sin elcykel til at komme rundt på. Han har haft glæde af dobbeltdækkertogene og deres ret hyppige besøg på Vordingborg station, fordi hans cykel vejer “et ondt år”. Han tager den med til Næstved og kommer videre på den, men nu er togene med lav indstigning som sunket i jorden, og han samt andre med besvær med togenes trin er væsentligt dårligere stillet.
DSBs pressetjeneste har forklaringen.
- Det er ikke vinterkøreplan eller sporarbejdet mellem Næstved og Nykøbing, der er problemet. Der kører ikke dobbeltdækkertoge på strækningen mere fordi de store, gamle ME-lokomotiver, der trækker dobbeltdækkertogene, bliver udfaset nu. De sviner og er dårlige for miljøet. Der er el-lokomotiver, der kan trække dobbeltdækkertogene i stedet, men der er ikke el hele vejen til Nykøbing Falster. Derfor er der i øjeblikket ingen dobbeltdækkertoge i Vordingborg, lyder det.
DSB oplyser, at handicappede, der har brug for hjælp kan ringe til DSBs handicapservice på 70131419. Det skal foregå mindst 12 timer før rejsen skal finde sted.
DSB-rejsende: Vi bliver ladt i stikken
Per Sennicksen, der siden midten af december har måtte efterlade sin el-cykel på Vordingborg station på sin tur til Næstved er ikke tilfreds.
- Jeg synes ikke, at det er i orden, at handicappede på den måde altid skal planlægge. Ligesom alle andre skal det da i en eller anden udstrækning være muligt bare at tage på stationen og kunne komme med indenfor en time som handicappet. Det samme gælder, når man skal tilbage. Man mister helt muligheden for at rejse fleksibelt som handicappet eller som enlig mor med en stor barnevogn og tre børn eller hvad ved jeg. Jeg synes, vi bliver ladt i stikken, siger Per Sennicksen.
Hos DSBs pressetjeneste er de ikke uenige.
- Det er da en forringelse og det er beklageligt. Dobbeltdækkertogene kommer efter alt at dømme tilbage når der er elektricitet på strækningen hele vejen til Nykøbing. Indtil da kan man bruge DSB handicapservice. Det er ikke en optimal løsning, men det gør det dog muligt at rejse på strækningen.
Med forsinkelsen af den nye Storstrømsbro kan det have lange udsigter, før der er etableret el-ledninger hele vejen ned til Nykøbing Falster.