Tirsdag aften var kantinen på Slagelse Rådhus forvandlet til et nyhedsrum med bærbare på bordene, mikroner i hænderne og kameraer over skuldrene.
Siden Slagelse til sidste kommunalvalg trak landsdækkende overskrifter med en ni dage lang konstituering og en aftale om en delt borgmesterpost, der senere blev droppet, har kommunen nemlig været i mediernes søgelys.
Så denne tirsdag aften - mens stemmerne til årets kommunalvalg stadig blev talt - var derfor ingen undtagelse.
Repræsenteret rundt om bordene var blandt andre DR Nyheder, P3, TV2 - herunder også ungdomskanalen KRAS, Jyllands-Posten og Politiken. Ifølge sidstnævnte var valget i Slagelse særligt spændende netop på grund af sidste kommunalvalgs begivenheder.
Fire dramatiske år
Om denne tirsdag kommer til at trække de samme overskrifter som i 2017 kan kun tiden vise, men en ting var allerede tidligt på aftenen sikkert :
– Det (valgresultatet og efterfølgende udspil, red.) er ikke noget, man vil gå glip af, lød det ifølge journalist Morten Skærbæk, der har siddet på Politikens politiske redaktion siden 2011, men altså aldrig før dækket et kommunalvalg i Slagelse Kommune.
– Det var jo et drama sidste gang, og det har også været fire dramatiske år, forklarede han videre og pegede blandt andet på netop den mildest talt opsigtsvækkende konstitueringsaftale og Liberal Alliances Villum Christensens pludselige kovending, så John Dyrby Paulsen (S) beholdt borgmesterkæden.
Dengang lød forklaringen, at Villum Christensen ønskede at hellige sig sit arbejde i Folketinget.
Siden er budgetforlig blevet indgået med snævre flertal, ligesom særligt Venstre og SF har kritiseret den socialdemokratiske borgmesters økonomistyring.
Muligt drama
På den baggrund spår flere analyser inden midnat den 16. november da også et gentagende drama til dette års valg i kommunen, hvor det siddende byråd af flere medier er blevet beskrevet som både ’giftigt’ og ’betændt’ med et højt konfliktniveau og en lav tillid blandt vælgerne.
Ifølge tænketanken Mandag Morgen, der har foretaget en borgmesterprognose, vil borgmesterkæden dog fortsat sidde om halsen på John Dyrby Paulsen, når dette års valg - og eventuelle drama - er overstået. Men det sker - højst sandsynligt - ikke uden spænding.
Mandag Morgen spår nemlig også i skrivende stund, at Venstres Knud Vincents har en mulighed. Og det samme gælder Jørgen Grüner fra SF, der ifølge tænketanken - godt nok overraskende, men alligevel - kan ende som borgmester takket være borgerlige mandater og en helt særlig konstitution.
I en analyse af valget i Slagelse forklarer TV2 ØST’s politiske redaktør Ivan Nielsen følgende:
– Måske drømmer SF’eren (Jørgen Grüner, red.) om en såkaldt Vejle-model, hvor en SF’er bliver borgmester ved hjælp af borgerlige stemmer. Det var helt tilbage i 1990’erne og begyndelsen af 2000’erne. Og nok lidt ude i hampen. Men I hørte det først her.
Ny borgmester?
Også Danske Spil har kigget ind i glaskuglen og gjort det muligt at oddse på, hvorvidt John Dyrby Paulsen får lov til at blive siddende på posten som borgmester.
Her har han fået 49 procents chance for at blive - mens der altså har været 51 procents chance for det modsatte scenarie.
Efter stemmeoptællingen kort før midnat stod det imidlertid klart, at Socialdemokratiet går markant tilbage, mens Venstre oplever fremgang og sikrer sig 11 mandater. Med andre ord tyder det på, at Slagelse skal have en ny - og borgerlig - borgmester.