»I øjeblikket løber der rygter om lukning af Det Blå Marked i Haslev. Dette har intet på sig, vi står klar hver weekend kl 10 - 17 til at give alle en dejlig dag på Det Blå Marked, også fremover.«
Sådan lyder et opslag fra Det Blå Marked på Facebook, og det er ikke første gang, at ejer af Det Blå Marked, Inger Skøtt, må mane spekulationer om en snarlig lukning til jorden.
Da kommunen lavede en ny lokalplan tilbage i januar, blev der nemlig givet tilladelse til, at Inger Skøtt kan udstykke jorden til boliger, og det fik nogle til tro, at en omlægning af området til boliger bar på trapperne. Men det er dog ikke tilfældet.
- Kommunen tilbød, at jorden kunne udstykkes til boliger, og det er blevet skrevet ind i lokalplanen, men jeg har ingen planer om det på nuværende tidspunkt, siger Inger Skøtt.
Låsby lukkede
En af de ting, der også har været med til at puste til rygterne, er lukningen af markedet i Låsby, der i sin tid blev startet af den samme forretningsmand, der startede Det Blå Marked i Haslev.
- Da Det Blå Marked i Låsby, der til sidst bare hed Låsby Marked, lukkede troede rigtig mange, at vi også ville lukke Det Blå Marked i Haslev, og selvom vi har prøvet at fortælle, at vi altså ikke lukker, så er det jo et lille samfund, og folk snakker, griner Inger Skøtt.
Hun vil dog ikke udelukke, at der på et tidspunkt kan blive tale om udstykning af boliger på dele af grunden, men det er ikke umiddelbart planen, at det behøver at få betydning for Det Blå Marked.
- Nu ejer jeg jo temmelig meget jord, og man kunne sagtens udstykke noget af jorden til boliger, uden at det behøver at gå ud over Det Blå Marked af den grund. Det er en mulighed, som jeg overvejer i fremtiden, og det kunne måske også dække nogle af de udgifter, vi har haft under corona, for det har ikke været let, siger Inger Skøtt.
Hård nedlukning
Selvom der ikke er planer om, at Det Blå Marked render nogen steder, så kan man aldrig spå om fremtiden, og der kan ske ting, der i sidste ende kan tvinge Inger Skøtt til at tage sin holdning op til genovervejelse.
- Hvis det står til mig, så render Det Blå Marked ingen steder, men jeg ved jo ikke, hvordan fremtiden ser ud. Den første nedlukning var rigtig hård, og corona-støtten har ikke kunnet betale i nærheden af, hvad vi har mistet, så hvis der kommer en ny nedlukning, så bliver det altså svært økonomisk, siger hun.
Der er dog ingen grund til at tage mulige sorger på forskud, og loppeentusiaster fra nær og fjern kan fortsat få stillet købetrangen på Det Blå Marked.
Her kan de hver lørdag og søndag fra klokken 10-17 gå på opdagelse i de mere end 8.000 kvadratmeter legetøj, brugskunst, hobbyartikler, delikatesser og meget andet, som man kan finde bland de 200 stader.

